ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Připomeneme si Světový den mrtvice

Připomeneme si Světový den mrtvice

Věděli jste, že mrtvice je třetí nejčastější příčinou úmrtí v České republice? To je alarmující, a právě proto se lékaři snaží proti této nemoci, které se dá dobře předcházet, informovat rizikové skupiny obyvatel. Jednou z takových příležitostí je Světový den mrtvice, který si vždy připomínáme 29. října.

Ročně mrtvice postihne 30 000 lidí, přičemž každý pátý zemře. Přitom za včasné diagnózy a správné léčby nemusí onemocnění končit smrtí pacienta. Díky vhodné výživě, včasné a kvalitní první pomoci a léčbě, je možné stav pacienta výrazně zlepšit. A právě na rizika, která s sebou mrtvice přináší, na možnosti léčby a příznaky nemoci, by měl tento den poukazovat.

Prevence přitom není zase až tak složitá. Dokonce už před 400 l. př. n. l. známý Hippokratés prohlásil slova o „dietě“ a myslel tím: dostatečný pohyb – kvalitní stravování – psychickou pohodu.

Takto bychom mohli shrnout základní pravidla pro zdravý život.

Rizikové faktory jsou přítomny již dlouho před vznikem cévní mozkové příhody. Je třeba dodržovat zásady zdravého životního stylu, pravidelně docházet na lékařské kontroly a v případě, že patříte ke skupinám osob ohrožených tvorbou krevních sraženin (trombů) užívat léky, které jsou určeny k ovlivnění rizikových faktorů, například srážlivost krve, tzv. antitrombotika. Lékařská věda jde neustále kupředu. I v této oblasti je nyní k dispozici nová skupina léků pro ředění krve, které napomáhají prevenci CMP.

Odborníci řadí mezi nejvýznamnější rizikové faktory – vysoký krevní tlak, poruchu srdečního rytmu, cukrovku, poruchu metabolismu krevních tuků a kuřáctví. Předpokladem úspěchu je pak znalost svých rizik.

Proto apelujeme na využití možností pravidelných preventivních prohlídek

 

Nejdůležitější je cévní mozkovou příhodu poznat a okamžitě zavolat rychlou záchrannou službu (155).

Řídíme se pravidlem FAST:

  • F znamená Face / tvář. Sledujeme, zda postižený nemá spadlý koutek.
  • A znamená Arm / paže. Zjišťujeme, zda je postižený schopen předpažit a držet ruce předpažené. Dobrý je test, kdy chcete, aby vám potižený stiskl ruce.
  • S znamená Speech / řeč. Testujeme, zda je postižený schopen zopakovat jednoduchou větu.
  • T znamená Time / čas. Pokud je přítomen alespoň jeden z příznaků, je potřeba ihned zavolat rychlou záchrannou službu (155).

Do příjezdu záchranné služby pomůžeme postiženému zaujmout úlevovou polohu, vhodný je polosed. Postižené osobě nepodáváme žádné léky, nápoje ani potraviny. K zajištění co nejrychlejší léčby pomáhá i informace o přesném času vzniku obtíží, o nemocech, kterými pacient trpí, a lécích, které užívá.

Rychlá diagnostika

Rychlá diagnostika CMP spočívá v ověření tří nejčastějších příznaků:

  1. Pokles ústního koutku. Pokud si nejste jistí, že by se mohlo jednat o pokles ústního koutku, vyzvěte dotyčného člověka, aby se usmál nebo vycenil zuby. Obličej by měl zůstat symetrický.
  2. Poruchy řeči. Ptejte se člověka s podezřelými příznaky na předměty v okolí a sledujte, zda vám rozumí a zda odpovídá správně, zřetelně a srozumitelně.
  3. Jednostranné ochrnutí končetiny. Požádejte osobu s podezřením na mozkovou mrtvici, aby zvedla obě ruce před sebe a otočila je dlaněmi dolů. Ani jedna ruka by neměla rychle a výrazně poklesnout. Může se také stát, že postižený ruku vůbec nezvedne.

Pokud se alespoň jeden z uvedených příznaků potvrdí, i když může být i mírný, volejte rychlou záchrannou službu (155). Lépe volat zbytečně než pozdě. Každá minuta zpoždění znamená ztrátu mnoha tisíců nervových buněk. Zotavení či přežití CMP závisí na době, za kterou je postiženému poskytnuta pomoc lékaře.
 

Poznáním a včasným ovlivněním rizik lze mozkové příhodě předejít

Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV VI. odborná konference ZZMV