ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Nachlazení nebo chřipka?

Nachlazení nebo chřipka?

Jak můžeme oba stavy rozdělit tak, aby to bylo jasné a srozumitelné? Můžeme třeba takto: „Na nachlazení se neumírá, na chřipku umřít můžeme.“

Co je tedy chřipka?

Jde o závažné virové onemocnění, které nesmíme podcenit. Inkubační doba chřipky trvá několik hodin až 5 dní. Obtíže nastupují opravdu rychle a chřipka umí doslova odrovnat. Bývá u ní kašel, bolesti velkých kloubů, bolest hlavy. Ucpaný nos a rýma zas tak často nebývají. Unavení můžeme být po chřipce i několik týdnů, to není nic neobvyklého. Při chřipce není čas na hrdinství. Chřipka umí poškodit srdeční sval, může nastat chřipkový zápal plic, zánět svalů, zánět mozku a jeho obalů. A věřte, nic z toho rozhodně nechceme.

Doporučení?
Zachumlat se do postele a odpočívat. Primární je tedy především klid na lůžku, dostatek spánku a tekutin, nejlépe minerálních vod. Snížit horečku pomohou zábaly nebo vlažná sprcha. Je ale také možné sáhnout po běžně dostupných lécích na snížení teploty a horečky. Tělo je třeba posílit i jídlem. Kuřecí polévka by měla být v případě horečky samozřejmostí a „povinnou výbavou“. Pomůže také kokosová voda, jejíž zdravé účinky spočívají především v elektrolytech, ale také klasické rady našich babiček – česnek, ovoce, zelenina a bylinný čaj. Jediným účinným prostředkem, jak zabránit šíření chřipkového onemocnění i komplikacím z něho plynoucích, je dobrovolné očkování.

A co je nachlazení?

Při nachlazení může být na vině cca 200 různých virů. Až v 80 % případů bývá původcem onemocnění rhinovirus (RNA virus z čeledi Picornaviridae). Prosté virózy mají inkubační dobu 1-10 dnů, příznaky přicházejí pozvolna, ucpaný nos, rýma, můžeme i pokašlávat, stěžovat si na škrábání v krku, bolest hlavy a další. Známe to všichni. Symptomy svého vrcholu dosahují typicky druhý až třetí den od nákazy a obvykle ustupují do sedmi až deseti dnů. Sice nás běžné nachlazení většinou zcela neodrovná, ale na oslabený organismu pak snáze umí sednout třeba bakteriální infekce. A to také nechceme. Po běžném nachlazení bychom ale měli být do týdne zcela fit.

Doporučení?
Pokud možno odpočinek a klid. Jídelníček podobný jako u chřipky, takže vývar, který dodá tekutiny i minerály, je základ. Ovoce s vysokým obsahem vitamínu C. Pomocí nosních sprejů, mořské vody můžeme řešit ucpaný nos. A které bylinky jsou při nachlazení nejúčinnější? Nejznámějších české léčivky bez černý, květy lípy malolisté neboli srdčité, tužebník jilmový, mateřídouška tymián. Je dobré bylinky střídat.
 

A co můžeme doporučit obecně? Prevenci a respekt.

Postupné otužování, vhodně se oblékat, předvídat. Dostatek pohybu, nyní se doporučuje minimálně 4–5 tisíc kroků denně. Pečovat o své fyzické, ale i duševní zdraví. Méně elektroniky a více procházek nebo sportu. Zdravě a pestře jíst, dostatek vitamínů, vlákniny a živin. A také respekt a ohleduplnost k ostatním. Když jsme nemocní, snažme se o minimální kontakt s dalšími, použijme roušku nebo respirátor.   

Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV VI. odborná konference ZZMV