ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Bartolomějská 8 - dárek ke 120. výročí 

Bartolomějská 8 - dárek ke 120. výročí 

Budova v Bartolomějské ulici č. 8 se začala stavět v roce 1896. Všechny práce byly hotovy a dům dokončen v únoru 1897. Letos si tak připomínáme 120. výročí. A je skvělé, že budova mohla dostat ten nejlepší dárek – rekonstrukci elektroinstalace datové sítě.

V celé budově byly provedeny tyto práce: kompletní demontáž a montáž elektroinstalace, datové sítě, telefonní sítě, malování a úklid. Všechny tyto práce, vč. úklidu, byly hotovy do 18. 4. 2017. Je připraven a schválen plán stěhování. A kdy budou zpět nastěhováni lékaři? Ordinace MUDr. Jana Österreichera a MUDr. Heleny Korbelové je v novém ordinovat od 25. 4. 2017. Ordinace MUDr. Jana Lidmily a Mudr. Ireny Špelinové, budou zpět od 3. 5. 2017. Pokud by nastaly nějaké změny, najdete je případně v Aktualitách.

Znáte historii domu? Budova byla po svém dokončení stavitelem ihned prodána. Podle první kupní smlouvy, podepsané 20. 2. 1897, patřila budova "Deutschen Prager Frauenerwerbsverein" - pražskému německému spolku pro ženská povolání. Název by také mohl být přeložen jako – ženské výrobní sdružení. O co šlo? Především o emancipaci žen. Od druhé poloviny roku 1860 se rozvíjí i v habsburské monarchii ženská sdružení, s posláním posílení ženských práv, tedy tak, jako už dříve podobné spolky vznikaly ve vyspělejších zemích. Nejprve vznikaly ryze německé spolky, později i dvojjazyčné a české. Hlavním účelem bylo otevírat pracovní prostředí i dívkám a ženám, připravovat je a vzdělávat v několika profesích. Mezi ty patřilo například pečovatelství a také zdravověda. Přednášet dívkám chodili například medici a profesoři medicíny nejen z Prahy, ale dokonce až z Vídně.

Vzhledem k významu problematiky ženského hnutí, později zejména českého emancipačního ženského hnutí, měly tyto spolky obrovský význam. Zasloužily se o rozvoj vzdělání dívek v kontextu celé habsburské monarchie. K nejstarším patřil český Spolek sv. Ludmily v Praze nebo Minerva. K mnoha osobnostem tohoto ženského hnutí řadíme například Idunu Laube, Annu Fingerhutovou-Náprstkovou (maminku Vojtěcha Náprstka, Annu von Zdekauer, Karolínu Světlou, Elišku Krásnohorskou.

V roce 1941 byla budova převedena na Hlavní město Praha. Poslední velká oprava elektroinstalace probíhala v hluboké minulosti, v roce 1954! Tehdy bylo vydáno, považte, hned celých 1 000 Kčs. Jsme rádi, že jsme po tolika letech mohli do budovy investovat. Dům, ale i jeho uživatelé, tedy lékaři, sestřičky a pacienti, si to rozhodně zaslouží.

A ještě jedna důležitá informace pro pacienty, kteří chodí právě do ordinací v Bartolomějské 8. Vlastně je to zajímavá zpráva pro všechny pracovníky a pacienty ZZMV. Týká se naší budoucnosti. Na rekonstrukci elektroinstalace v Bartolomějské 8 navážeme vybudováním dvou nových vzorových pracovišť – ordinací praktického lékaře a zubní ordinací.

Koncepce vychází z volby jednotné podoby povrchů a barev podlah, stěn i vybavení ve všech prostorech, které bylo záměrně zvoleno jako ne příliš výrazné, spíš uklidňující, v přírodních tónech béžové a teplé bílé barvy. Práce na vybudování vzorových pracovišť začnou bezprostředně po ukončení projektu rekonstrukce elektroinstalace a nijak nenaruší provoz zpět navrácených ordinací. Chcete si připomenout Studii vzorového interiéru lékařské ordinace se zázemím? Nabízíme obrázky z vizualizace.  A nejen to.  Zde si můžete otevřít textovou část studie.

Děkujeme všem pracovníkům ekonomického odboru. Společně s několika zapojenými pracovníky ObZZ Praha odvedli skvělou práci.

Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV VI. odborná konference ZZMV