Chřipka. Můžeme se jí vyhnout?

Chřipka. Můžeme se jí vyhnout?

V celém Česku je chřipková epidemie a podle předpokladů potrvá zhruba šest až osm týdnů. Cirkulují oba typy virů, tj. jak chřipky typu A, tak i chřipky typu B, a to s vyšším podílem chřipky typu B.

Pacientů přibývá ve všech krajích. Na 100.000 lidí připadá 1722 nemocných. Proti minulému týdnu stoupl počet pacientů o 18 procent. Údaje hlásí lékaři krajským hygienikům. Nemocných může být ještě víc. Řada lidí totiž do ordinací nedorazí. O epidemii se hovoří, když se počet pacientů pohybuje mezi 1 600 až 1 800 nemocnými na 100 000 lidí. Západní Evropa byla onemocněním zasažena již o dva týdny dříve. To, že do Česka chřipka dorazí, se předpokládalo.

Letos na chřipku zemřelo již deset lidí. Nemoc je komplikující zejména u starších lidí, kteří mají již základní onemocnění. Většina úmrtí se týkala osob starších 60 let. Nemocnicé v celé ČR omezily, ale většinou i rovnou zakázaly návštěvy pacientů.

Chřipka se liší od běžného nachlazení. Můžete pozorovat příznaky v podobě bolestí hlavy, zimnice, kašle, tělo jako v ohni a neschopnost udělat jakýkoli pohyb. Objeví se náhle, ale náš organismus s ní bojuje několik dní. Samotná horečka trvá obvykle tři až čtyři dny, kašel doznívá i deset dní. Celkovou slabost a malátnost můžete pociťovat až čtrnáct dní po vypuknutí nemoci. Nakažliví jste pro své okolí po celou dobu trvání horečky.

Jak se před chřipkou chránit?

Vyhnout se chřipce není jednoduché. Celková proočkovanost v celé populaci je u nás nízká. Právě proto hygienici doporučují absolvovat očkování proti chřipce, ideálně ale ještě před začátkem chřipkového období, protože doba na vytvoření protilátek trvá dva týdny.

Zdravotnické zařízení Ministerstva vnitra již řadu let očkuje policisty, hasiče a další pracovníky resortu. Jen v roce 2017 jsme provedli stovky očkování. Například v ObZZ Hradec Králové provedli lékaři a sestřičky vakcinaci u 301 pacientů, v ObZZ Ústí nad Labem pak 583 očkování.

Důležitá je ovšem i další prevence. Pokud vyjdeme z toho, že chřipka je kapénková infekce, pak se přenáší především  a zejména při kašlání a kýchání. Proto je důležité chránit sebe i své okolí. Naprosto nezbytné je používat papírové kapesníky a užitečné je i krátké intenzivní větrání. Důležité je také dodržování hygienických zásad - pravidelně si mýt ruce, a to nejen po cestě v hromadné dopravě, ale pokud možno co nejčastěji. Velmi účinné a přitom šetrné k pokožce rukou je používat dezinfekční gely.

Zdravý životní styl, pohyb a otužování posilují nespecifickou imunitu, při kontaktu s vysokou dávkou virů však infekci nezabrání. To ale neznamená, že máme na zdravý způsob života rezignovat. naopak. Samozřejmě je důležité mít také stravu bohatou na přirozené vitamíny, ideálně vlákniny, ovoce a zeleninu. Také způsob jak se oblékáme a současně i otužujeme, zda nepřetápíme v domácnostech, ale jak větráme. Rozhodně, to platí ale po celý rok, dodržujte přiměřenou fyzickou aktivitu, choďte pravidelně na procházky na čerstvém vzduchu. Základem ke zdravý je také kvalitní a dostatečný spánek.

Pokud onemocníte, je nutná i vzájemná ohleduplnost k ostatním - zůstaňte doma a nešiřte tak onemocnění dále.

Zdroj: KHS, MZdČR

Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV