Drsní hasiči soutěžili v TFA v Plzni

Drsní hasiči soutěžili v TFA v Plzni

Plzeň - Pohár ředitele Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje v disciplíně TFA se konal v pátek 15. června 2018 na náměstí Republiky v Plzni. A jak jinak, přivítal ty nejtvrdší a nejodvážnější hasiče z celé republiky.

TFA znamená Toughest Firefighter Alive: "Nejtvrdší hasič přežije" – a je určená pro opravdu drsné hasiče. Disciplína TFA je složená ze čtyř jednotlivých úseků, ve kterých hasiči plní několik úkolů za sebou.

Závodníci v péči zdravotníků z Plzně

Vzhledem k náročnosti soutěže a s přihlédnutím na možná rizika, bylo ZZMV požádáno o celkové zdravotnické zajištění. Toho se ujali zdravotníci z ObZZ Plzeň. Po celou dobu soutěže byli na místě nejen lékařka se zdravotníky, ale také jsme přistavili sanitku. O skvělé kondici všech závodníků svědčí i to, že jsme nemuseli zasahovat u žádného vážného zranění nebo nebezpečného zdravotního stavu.

Co obnáší disciplíny TFA?

V prvním úseku roztáhnou hasiči hadice od stroje, položí je a mají další dvě hadice, které musí smotat a uložit do boxu.

V druhém úseku mlátí s 6 kg těžkým kladivem. Úkolem je 80krát udeřit o strop a podlahu takzvaného hammerboxu. Poté berou 20 kilogramový barel a proběhnou s ním čtyřmetrovým nízkým tunelem. Popadnou 80 kg těžkou figurínu a musí ji odtáhnout na vzdálenost 60 metrů. Na konci je čeká překonání tří metrové bariéry a seskok. 
 

Většině netrénovaných smrtelníků by pravděpodobně k totálnímu vyčerpání stačily už první dvě disciplíny.


Třetí úsek spočívá v přenesení a postavení 4 ks nastavovacích žebříků k lešení, výstupu na lešení do stanoveného nadzemního podlaží cvičné věže, vytažení 17 kg břemene na lešení pomocí lana a sestupu na zem.

Nejtěžším je poslední úsek, v němž musel hasič s desetikilovým dýchacím přístrojem na zádech oběhnout katedrálu a pak vyběhnout co nejrychleji na věž katedrály sv. Bartoloměje do výšky posledního patra pod zvony. Kolem kostela je to asi 200 metrů a nahoru na věž je to stejné, jako do 9. poschodí. Někteří to dokázali za minutu a půl. Neuvěřitelné. Výběh nahoru si mimo soutěž vyzkoušel i mluvčí HZS Plzeňského kraje kpt. Mgr. Petr Poncar. A šlo mu to také. 

Letošního boje o Pohár ředitele Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje v disciplíně TFA, se zúčastnilo 79 dobrovolných a profesionálních hasičů. Musíme také podotknout, že soutěž měla skvělou a velmi profesionální organizaci pod vedením plk. Ing. Pavla Musila, ředitele územního odboru Plzeň, který byl současně ředitelem plzeňského závodu TFA a plk. Ing. Martina Tomana - náměstka krajského ředitele pro PRE a CNP. Velmi si naší spolupráce vážíme a těšíme se (nejen) na další ročník.

Všem odvážným hasičům za úctyhodné výkony děkujeme a blahopřejeme.

Pomáháme rádi

Foto: ©ZZMV 

Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV Sledujte aktuální informace COVID-19 Nominujte své nejoblíbenější sestřičky a zdravotníky