Pieta: sirény a smuteční akt

Pieta: sirény a smuteční akt

Praha - Vojenský speciál ve středu do České republiky přepraví ostatky padlých vojáků, kteří zemřeli po sebevražedném útoku atentátníka v Afghánistánu. Účast na pietě přislíbili vrcholní politici včetně premiéra a prezidenta republiky. Ten den se zároveň na počest vojáků rozezní po celé zemi sirény. 

Sirény na počest

Ve středu od 12.00 se celou republikou na 140 vteřin rozezní sirény. Pietní signál sirén je stejně jako u jejich pravidelné zkoušky nekolísavý, nepředchází mu však žádné slovní upozornění. Sirény se kvůli podobným příležitostem rozezněly Českem už dříve. Například na uctění památky pěti vojáků zabitých v Afghánistánu v roce 2014 nebo na počest obětí zavražděných střelcem v Uherském Brodě v roce 2015. Na území Prahy a Středočeského kraje byly sirény slyšet loni na počest hasiče zesnulého při zásahu u požáru lakovny ve Zvoli.

Přílet armádního speciálu a smuteční akt

Letadlo s ostatky vojáků nad Českem ve vzduchu doprovodí dvojice gripenů ze základny v Čáslavi. Přílet je plánován na středu 16.15. Návrat ostatků v Praze v té době doprovodí zvuk zvonů katolických kostelů a chrámů. Armádní letadlo přistane netradičně na ruzyňském letišti, protože vojenské letiště v pražských Kbelích prochází opravami. Smutečního aktu se zúčastní rodiny pozůstalých a čelní ústavní činitelé. Po přistání letounu budou rakve s ostatky padlých vojáků vyneseny na katafalky umístěné před nastoupenými jednotkami Čestné stráže Armády ČR. Hlavní kaplan armády Jaroslav Knichal pronese smuteční slovo. Následovat bude státní hymna. Smuteční ceremoniál bude ukončen přenesením rakví k vozidlům. Pieta potrvá asi půl hodiny. Po ceremoniálu vyjede kolona doprovázená Hradní stráží a Vojenskou policií po Evropské třídě na trase mezi Ruzyní a Vítězným náměstím. Kolona vyjede z areálu Letiště Václava Havla bránou číslo 2 a bude pokračovat ulicemi K Letišti, Evropská, Vítězné náměstí, Svatovítská, Milady Horákové a Střešovická. Ostatky padlých přepraví do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích. Pohřby se budou konat v místech, která si určí rodiny padlých vojáků.
 
Sbírka pro pozůstalé

V pondělí vyhlásil Vojenský fond solidarity mimořádnou finanční sbírku ve prospěch rodin tří padlých vojáků. Peníze lidé mohou do konce srpna posílat na účet 44665522/0800, variabilní symbol je 918.

Přispět lze i pomocí dárcovské DMS. Na číslo 87777 je možné posílat zprávy podle výše přispívané částky ve tvaru DMS VFS 30, DMS VFS 60 nebo DMS VFS 90.

Rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek. Čest jejich památce.


Zdroj: Armáda ČR, ČRo, iRozhlas.cz

Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV Sledujte aktuální informace COVID-19 Nominujte své nejoblíbenější sestřičky a zdravotníky