V kolonách jinak. Už v říjnu

V kolonách jinak. Už v říjnu

Od prvního října platí nová pravidla pro kolony. Řidiči při dojíždění do kolon musejí od října vytvářet záchranářskou uličku mezi levým a přiléhajícím jízdním pruhem. Hasičské a sanitní vozy zároveň budou nově moct použít kombinaci modrého a červeného majáčku. I u nás se tedy sladí pravidla tak, jako už platí v okolních zemích, např. v Německu, Rakousku.Stejné pravidlo začne brzy platit na Slovensku.

Navíc by se každý řidič stejně jako v okolních státech měl naučit vytvářet záchranářskou uličku už při dojezdu do kolony, tedy ne až poté, co zaslechne sirénu nebo zahlédne blikat výstražné majáky. To je velmi zásadní změna a pravidlo, které rozhodně pomůže vyšetřit tolik cenné vteřiny a minuty pro včasný příjezd záchranářů a díky tomu také úspěšných zákroků ve prospěch zdraví a životů.

A jak to tedy bude?

Nově budou uhýbat vozidla doprava ve středním a pravém krajním jízdním pásu a v tom nejrychlejším doleva. Záchranářská ulička se vytvoří ve středním pruhu. Do něj budou smět vjet pouze vozidla s právem přednostní jízdy, auta správce silnice a vozidla sloužící k odstranění následků dopravní nehody nebo překážky provozu na pozemních komunikacích. A pozor - za neoprávněný vjezd do uličky může být řidičům uložena pokuta až 2 500 korun. 

Na ilustračním obrázku je nové pravidlo skvěle znázorněno pomocí pravé ruky. Volný pruh vytvoříme vždy mezi palcem a ukazováčkem. Podívejte se na příkladnou uličku na R35 u Liberce. Krásné, tak to má být.


Zdroj a ilustrace MDČR


Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV Sledujte aktuální informace COVID-19