ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Evropský den tísňové linky 112

Evropský den tísňové linky 112

Nejen záchranáři, ale i bezpečnostní složky a odborná veřejnost, si každoročně 11.2. připomínají Evropský den tísňové linky 112. Pomocí tohoto výročí si připomínají a upozorňují všechny obyvatele na vznik a možnosti využití jednotného evropského čísla tísňového volání.

Jednotné evropské číslo tísňového volání 112 umožňuje všem obyvatelům a návštěvníkům zemí Evropské unie v případě nouze bezplatně požádat o pomoc záchranné složky jako jsou hasiči, záchranná služba, nebo policie.

Tísňová linka 112 je dostupná nonstop 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce

Myšlenku zavedení jednotného evropského tísňového čísla 112 postupně přijímají i státy mimo Evropskou unii a tísňovou linku 112 mohou dnes využívat obyvatelé a návštěvníci ve všech státech západní a střední Evropy, pobaltských zemích, na Balkánu, ale třeba i v Turecku a Gruzii.

A tak i obyvatelé České republiky si nemusí pamatovat lokální nebo národní čísla hasičů, záchranné služby, nebo policie. Postačí jim si pamatovat pouze číslo 112, na kterém mohou v případě nouze a ohrožení života požádat o pomoc. Nemusí dokonce ani mluvit místním jazykem, operátoři tísňové linky 112 ve všech zemích jsou schopni přijmout žádost o pomoc i v anglickém jazyce.

Evropský den tísňové linky slaví hned několik složek integrovaného záchranného systému, a to především dnem otevřených dveří. Můžete se zajít podívat, jak pracují hasiči nebo třeba záchranáři. Bude to jistě atraktivní podívaná nejen pro Vás, pro dospělé, ale i pro Vaše děti.

Volali jste někdy na linku 112? Podle statistik během jediné 12hodinové směny operátor na lince odbaví 144 hovorů. „Budete-li na linku volat, je pro nás nejdůležitější vědět místo. Protože se může stát cokoliv: hovor může vypadnout, můžete ztratit signál… Až pak potřebuji vědět další věci,“ říká v rozhovoru s Lucií Výbornou Tereza Fliegerová. Působila 11 let jako operační důstojník linky 112 a dnes je tiskovou mluvčí Hasičské záchranné služby Středočeského kraje.

HZS z Olomouckého kraje natočili pěkné video o pomoci, kterou díky lince 112 mohli poskytnout i řidiči kamionu v Anglii, podívejte se zde.

Děkujeme všem operátorkám a operátorům tísňových linek. Odvádíte každý den neskutečnou práci. Máte náš obdiv a respekt.
Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV VI. odborná konference ZZMV