Chřipka všude kolem. Jak na ni?

Chřipka všude kolem. Jak na ni?

V celém Česku je chřipková epidemie a podle předpokladů potrvá zhruba šest až osm týdnů. Cirkulují oba typy virů, tj. jak chřipky typu A i chřipky typu B, ale to s vyšším podílem chřipky typu A.

Pacientů přibývá ve všech krajích. Na 100 000 lidí připadá 1 757 nemocných. Proti minulému týdnu stoupl počet pacientů o 2,5 procent. Údaje hlásí lékaři krajským hygienikům. Nemocných může být ještě víc. Řada lidí totiž do ordinací nedorazí.

O epidemii se hovoří, když se počet pacientů pohybuje mezi 1 600 až 1 800 nemocnými na 100 000 lidí. Západní Evropa byla onemocněním zasažena již o dva týdny dříve. To, že do Česka chřipka dorazí, se předpokládalo.

Nejnovější údaje z úřadu Hlavní hygieničky ČR potvrzují, že i nadále probíhá plošná chřipková epidemie na celém území ČR. Cirkuluje převážně virus chřipky typu A.

MUDr. Antonín Dvořák, vedoucí lékař ObZZ Praha

Vzestup je evidován zejména u dospělých v produktivním věku, tj. ve věkové skupině 25 až 59 let věku.

Nejvyšší nemocnost je hlášena z krajů Libereckého, Jihomoravského, Zlínského, Plzeňského a Moravskoslezského. Nemoc je komplikující zejména u starších lidí, kteří mají již základní onemocnění. Většina úmrtí se týkala osob starších 60 let. Nemocnice v celé ČR omezily, ale většinou i rovnou zakázaly návštěvy pacientů. Národní referenční laboratoř pro chřipku a oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu ve spolupráci s krajskými hygienickými stanicemi vývoj nemocnosti i nadále monitorují.

Chřipka se liší od běžného nachlazení

Můžete pozorovat příznaky v podobě bolestí hlavy, zimnice, kašle, tělo jako v ohni a neschopnost udělat jakýkoli pohyb. Objeví se náhle, ale náš organismus s ní bojuje několik dní. Samotná horečka trvá obvykle tři až čtyři dny, kašel doznívá i deset dní. Celkovou slabost a malátnost můžete pociťovat až čtrnáct dní po vypuknutí nemoci. Nakažliví jste pro své okolí po celou dobu trvání horečky.

Doporučujeme našim pacientům a vůbec všem občanům, pokud možno vyhýbat se větším uskupením lidí a zejména ve zvýšené míře dodržovat základní hygienická pravidla, jako kýchat do kapesníku či si po cestě hromadnou dopravou vždy umýt ruce. Pro posílení imunity je vhodné konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny jako přirozených zdrojů vitamínů. Pokud již nemocní jste, chovejte se zodpovědně, infekci nepodceňujte a nešiřte dál – je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu dále šířit.

MUDr. Antonín Dvořák, vedoucí lékař ObZZ Praha

Jak se před chřipkou chránit?

Vyhnout se chřipce není jednoduché. Celková proočkovanost v celé populaci je u nás nízká. Právě proto hygienici doporučují absolvovat očkování proti chřipce, ideálně ale ještě před začátkem chřipkového období, protože doba na vytvoření protilátek trvá dva týdny.

Zdravotnické zařízení Ministerstva vnitra již řadu let očkuje policisty, hasiče a další pracovníky resortu. Jen v roce 2018 jsme vykonali stovky očkování ve všech oblastních zdravotnických zařízeních. Například v ObZZ Brno provedli lékaři a sestřičky vakcinaci u 221 pacientů, v ObZZ Praha pak dokonce 1 179 očkování.

Důležitá je ovšem i další prevence. Pokud vyjdeme z toho, že chřipka je kapénková infekce, pak se přenáší především a zejména při kašlání a kýchání. Proto je důležité chránit sebe i své okolí. Naprosto nezbytné je používat papírové kapesníky a užitečné je i krátké intenzivní větrání. Důležité je také dodržování hygienických zásad – pravidelně si mýt ruce, a to nejen po cestě v hromadné dopravě, ale pokud možno co nejčastěji. Velmi účinné, a přitom šetrné k pokožce rukou je používat dezinfekční gely.

Zdravý životní styl, pohyb a otužování posilují nespecifickou imunitu, při kontaktu s vysokou dávkou virů však infekci nezabrání. To ale neznamená, že máme na zdravý způsob života rezignovat. naopak. Samozřejmě je důležité mít také stravu bohatou na přirozené vitamíny, ideálně vlákniny, ovoce a zeleninu. Také způsob, jak se oblékáme a současně i otužujeme, zda nepřetápíme v domácnostech, ale jak větráme. Rozhodně, to platí ale po celý rok, dodržujte přiměřenou fyzickou aktivitu, choďte pravidelně na procházky na čerstvém vzduchu. Základem zdravý je také kvalitní a dostatečný spánek.

Pokud onemocníte, je nutná i vzájemná ohleduplnost k ostatním – zůstaňte doma a nešiřte tak onemocnění dále.

Zdroj: ZZMV, KHS, MZdČR
 

Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV Sledujte aktuální informace COVID-19 Nominujte své nejoblíbenější sestřičky a zdravotníky