Zásadní novinky v plzeňské zubní laboratoři

Zásadní novinky v plzeňské zubní laboratoři

Plzeň | Modernizace ordinací, ambulancí a pracovišť se neomezuje jen na pražské obvody, ale zaměřujeme se všude tam, kde je to potřeba.

Tak se nám už letos podařilo nově nábytkem a zařízením vybavit třeba ordinaci v Hodoníně. Další na řadě byla zubní laboratoř v Plzni, která patří k odboru ObZZ Plzeň.

Výměna laboratorní techniky a přístrojů, která byly jak morálně, tak i technologicky za zenitem, je přínosem nejen pro mě, jako laborantku, ale především pro naše klienty a pacienty. Poskytneme jim služby v ještě větší kvalitě, než tomu bylo doposud. Když se naskytla možnost získat nové vybavení, nebylo přemýšlení zase složité. Sleduji moderní trendy dlouhodobě. Netrvalo dlouho a přesně jsem věděla, co to bude.

Iveta Vetýšková, zubní technička, ObZZ Plzeň

V první řadě jsme vyměnili licí přístroj, ve kterém se odlévají veškeré kovy při zhotovování kovových konstrukcí fixních korunek, fixních můstků a konstrukcí skeletových snímatelných náhrad. Starý licí přístroj byl přes 30 let starý a už nevyhovoval ani po technologické stránce. Nyní v laboratoři používáme špičkový licí přístroj od firmy BEGO. Fornax T je stolní provedení odstředivého vysokofrekvenčního indukčního licího přístroje. Použitelný pro všechny druhy dentálních slitin (mimo titan) s licí teplotou do 1 550 °C. Přístroj je vybaven oběhem chladicí vody, přepínačem pro lití v keramickém nebo grafitovém kelímku.Dalším přístrojem, který zdokonalí práci zubního technika je frézovací přístroj AF 350 od firmy Amann Girrbach. Je to stabilní a velmi přesný frézovací přístroj na pevném vertikálním sloupci s dvojitým kloubovým ramenem. Součástí je frézovací hlava s mikrometrickým šroubem pro přesné nastavení vertikálních vrtů a také integrovaná regulace pro mikromotor, magnetický stolek s modulární konstrukcí a snadné připojení. Mikromotor může být nahrazen tyčinkou pro určení podsekřivin. Tento přístroj v plzeňské laboratoři úplně chyběl. Frézovací přístroj slouží k určení podsekřivin u zubů, k zjištění směru nasazení náhrady, k vymodelování a následnému vyfrézování schůdků korunek při zhotovení kombinovaných prací a při zhotovování zásuvných spojů.

Tak tohle byly přístroje pro mě jako zubního technika, ale máme i něco pro pacienty a na to se moc těším.

Iveta Vetýšková, zubní technička, ObZZ Plzeň

Už nyní můžeme pacientům nabídnout mimo metalokeramických korunek a můstků i celokeramické. Ta na dentálním trhu existuje již řadu let a tvoří nedílnou součást estetické stomatologie. Vybrán byl celokeramický systém IPS e.max Press od firmy Ivoclar Vivadent.

„S tímto materiálem mám zkušenosti už z předešlé praxe a je radost s ním pracovat.“
Iveta Vetýšková, zubní technička, ObZZ Plzeň

IPS e.max Press je univerzální a osvědčená lithium disilikátová sklokeramika (LS2) pro techniku presování. Tyto materiály nabízí vynikající přesnost dosednutí, funkci a estetiku v kombinaci s vysokou pevností 400 MPa. Ingoty jsou nejen velmi atraktivní, ale také mimořádně uživatelsky přívětivé. Jsou dodávány v široké škále odstínů a úrovní translucence pro maximální flexibilitu.Ke zpracování IPS e.max Press se používají dva zatmelovací materiály IPS PressVEST a IPS PressVEST Speed a snadno obsluhovatelné, nejmodernější presovací pece Programat EP 3010 a EP 5010.

Hlavní výhody IPS e.max Press?

 • Přední presovací keramika pro klinicky dlouhodobě úspěšné výsledky, s flexibilními možnostmi cementování.
 • Široké spektrum indikací.
 • Přirozená estetika bez ohledu na odstín preparovaného zubu.
 • Minimálně invazivní, přesně dosedající náhrady.
 • V závislosti na indikaci je náhrady možné připevnit pomocí techniky adhezivního, samo-adhezivního nebo konvenčního cementování za použití ozkoušených, uzpůsobených upevňovacích materiálů.
IPS e.max Press je inovativní lithium disilikátový sklokeramický ingot pro techniku presování. Lithium disilikátové (LS2) ingoty IPS e.max Press jsou k dostání v pěti úrovních translucence a ve verzi Impulse. Polychromatické ingoty IPS e.max Press Multi jsou zvláště atraktivní, protože vykazují přirozené přechody barev.
 

Ingoty jsou vybrány tak, aby vyhovovaly každému konkrétnímu případu a preferované technice zpracování (dobarvování, technika cut-back nebo vrstvení). Náhrady se individualizují nebo fazetují pomocí příslušných barviv IPS e.max Ceram nebo keramiky pro vrstvení. Výsledky vypadají velice přirozeně bez ohledu na odstín preparovaného zubu.
Náhrady z IPS e.max Press je možné upevnit pomocí různých osvědčených upevňovacích materiálů, které jsou k dostání pro široké spektrum indikací. Korunky a můstky z IPS e.max Press je vhodné upevňovat pomocí samo-adhezivních nebo konvenčních postupů upevňování (např. SpeedCEM Plus). Inleje, (tenké) fazety a okluzální fazety se upevňují adhezivní technikou (např. pomocí Variolink Esthetic).
 
Mezi hlavní výhody patří:

 • osvědčený, vysoce pevný materiál, flexibilní možnosti cementování;
 • přirozená estetika bez ohledu na odstín preparovaného zubu;
 • polychromatické ingoty Multi pro maximální efektivitu;
 • pět úrovní translucence a doplňkové ingoty Impulse pro maximální flexibilitu;
 • minimálně invazivní, přesně dosedající náhrady;
 • možnosti adhezivního, samo-adhezivního nebo konvenčního cementování v závislosti na indikaci.

Indikují se pacientům především na:

 • (Tenké) fazety (0,3 mm).
 • Okluzální fazety (Table Tops).
 • Minimálně invazivní inleje/onleje (1 mm).
 • Korunky a částečné korunky.
 • Můstky ve frontálním úseku a v oblasti premolárů.
 • Superstruktury na implantáty.
 • Hybridní abutmenty a hybridní abutmentové korunky.

Pec Programat EP 3010, ingoty i keramika, to vše už je připraveno. V úzké spolupráci s MUDr. Alenou Ferebauerovou a setřičkou Evou Rábovou budeme spolupracovat na nových metodách preparací. Je to pro nás nová výzva. V neposlední řadě chci poděkovat panu Mgr. Janu Matoušovi, vedoucímu Oblastního zdravotnického zařízení Plzeň za neskutečnou podporu. A samozřejmě celému týmu ObZZ Plzeň a ekonomickému odboru ředitelství ZZMV, bez kterého by realizace nebyla možná. A teď už jenom hurá, čekáme na Vás naši milí pacienti.

Iveta Vetýšková, zubní technička, ObZZ Plzeň
 

Foto: ©ZZMV

Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV Sledujte aktuální informace COVID-19 Nominujte své nejoblíbenější sestřičky a zdravotníky