Drsní hasiči v Plzni v disciplínách TFA

Drsní hasiči v Plzni v disciplínách TFA

Plzeň | V pátek 14. června se na náměstí Republiky v Plzni konal již VII. ročník Poháru ředitele HZS Plzeňského kraje v disciplínách TFA.

Jedná se o jednu z nejnáročnějších disciplín, v níž hasiči soutěží. Obrovské fyzické nasazení, psychické vypětí a tropický den byly určujícími prvky pátečního klání. Také proto jsme přímo na místě konání měli náš tým zdravotníků z ObZZ Plzeň. K okamžité dispozici a případné potřebě byl na náměstí i náš sanitní vůz. 

Soutěž sestává ze čtyř úseků
  • V prvním hasiči roztahují hadice na vzdálenost 60m a následně 40m hadic musí smotat a vložit do připraveného boxu.
  • Ve druhém provádí 80 úderů těžkou bourací palicí v „hammerboxu“, probíhají nízkým tunelem s 20kg závažím, na vzdálenost 60m transportují 80kg vážící figurínu a disciplínu zakončují překonáním 3m vysoké překážky.
  • Ve třetím úseku mají za úkol dvakrát po sobě vzít dva spojené díly nastavovacího žebříku, odnést je a následně opřít o konstrukci lešení, na nějž následně vystoupají a vytáhnou na laně zavěšené závaží (v tomto případě 2 svázané hadice „B“). Následně sestoupí z konstrukce, která je mimochodem vysoká jako rodinný dům, a připojí proudnici na „monitor“.
  • Snad nejtěžším je čtvrtý úsek, v němž hasiči obíhali katedrálu sv. Bartoloměje a následně stoupali na poslední podestu, těsně pod kostelními zvony do výšky cca 45 m, což je úroveň 10 n.p.

Plzeňský závod v TFA je jedním ze čtyř soutěží Českého poháru v TFA, které se konaly v Ostravě a Olomouci a v 13. září bude seriál TFA zakončen v Kroměříži.

Přes úmorné vedro probíhal páteční závod bez problémů a svižně, za což patří velké díky zejména realizačnímu týmu ÚO Plzeň a krajského ředitelství HZS Plzeňského kraje. Obdiv zasluhují i rozhodčí a technická četa, kteří museli na rozpálené ploše plzeňského náměstí vydržet po celou dobu soutěže.

Z výsledkové listiny je patrno, že ani tentokrát favority soutěže nikdo nepřekonal, a tak se na předních příčkách v soutěži jednotlivců umístili (v absolutním pořadí).

  1. Michal Brousil z HZS Jihočeského kraje
  2. Pavel Kouřík z HZS Plzeňského kraje
  3. David Kubiš z HZS Jihočeského kraje

V soutěži družstev se HZS Jihočeského kraje umístil na třetím místě, na druhém pak HZS Pardubického kraje a na prvním HZS Olomouckého kraje.

Soutěže v Plzni se zúčastnily i dvě ženyTereza Tmejová z SDH Chotěnov a Nikol Endlicherová z SDH Kostelany, které předvedly velkou fyzickou i technickou připravenost a soutěž v TFA Plzni úspěšně dokončily.  

Zdroj: HZS Plzeňského kraje
Foto: ZZMV (2018)

Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV Sledujte aktuální informace COVID-19 Nominujte své nejoblíbenější sestřičky a zdravotníky