Evropský den záchrany života

Evropský den záchrany života

Česká resuscitační rada: Každý člověk na světě může zachránit život. 

Evropský den záchrany života je každoročně organizován 16. října ve všech 33 zemích sdružených pod ERC - European Resuscitation Council. Cílem kampaně je zejména propagace tísňové linky 155 a zvýšení povědomí o významu laické resuscitace a časné defibrilace pro přežití srdeční zástavy.

V loňském roce se podařilo kampaň pod vedením ILCOR rozšířit mimo Evropu a její celosvětový význam vedl k přejmenování na Světový den záchrany života. Podtitul letošní kampaně "Každý člověk na světě může zachránit život!" pouze potvrzuje, že resuscitace je natolik jednoduchým výkonem, že jej zvládne opravdu kdokoliv, včetně dětí od 12 let. Pro přežití dospělých osob se spatřenou srdeční zástavou doma, v práci nebo kdekoliv na veřejnosti je velmi efektivní i samotná srdeční masáž, kterou lze provádět i bez předchozího nácviku. Laická resuscitace až trojnásobně zvyšuje šanci postiženého na přežití!

V různých zemích světa se míra provádění resuscitace před příjezdem zdravotnické záchranné služby pohybuje v širokém rozmezí od 5 do 85 procent. Česká republika se v počtu zahajovaných resuscitací svědky kolapsu umísťuje dlouhodobě díky telefonicky asistované resuscitaci na prvních třech místech v Evropě! Rovněž výsledky přežití mimonemocniční srdeční zástavy nás řadí mezi světovou špičku.

Nebojte se zachránit život! Nikdy nevíte, kdy budete pomoc potřebovat sami... #worldrestartaheart

Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV Sledujte aktuální informace COVID-19 V. odborná konference ZZMV