ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

První tři potvrzené případy COVID-19 v České republice

První tři potvrzené případy COVID-19 v České republice

I přesto není důvod k panice, nemoci je třeba čelit s rozvahou a přesným dodržováním bezpečnostních a zdravotnických protokolů.

Zdroj ČT24 | mimořádná tisková konference ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha

 

V České republice máme první tři případy nemoci COVID-19, jsou to případy, které byly potvrzeny v rámci Národní referenční laboratoře. Jsou to tedy zatím suspektní případy, pro potvrzení posíláme vzorky do laboratoře v Berlíně, ale s největší pravděpodobností to jsou skutečně tři pozitivní případy,“ uvedl Vojtěch.

Všichni pacienti jsou izolováni na infekčních odděleních. Průběh onemocnění u nich podle ministra není nikterak závažný.

Jeden případ Na Bulovce je muž české národnosti, ročník 1952, který pobýval na italské univerzitě v Udine, kde byl na konferenci. „Po návratu byl v domácí karanténě s tím, že u jednoho z italských kolegů na univerzitě byl potvrzen COVID-19. Z toho důvodu došlo k vyšetření daného pána a to bylo pozitivní,“ přiblížil Vojtěch.

Druhý případ Na Bulovce je žena ze Spojených států amerických, ročník 1999, která studuje v Miláně. „Jela jako turistka do Prahy, zhoršil se její stav, byla vyšetřena prvotně na urgentním příjmu v Motole, vše proběhlo tak jak má, podle našich pokynů – bylo s ní nakládáno jako s potenciálně infekční, všichni zdravotníci měli ochranné pomůcky, takže riziko nákazy v Motole bylo minimalizováno a následně z Motola byla převezena do Nemocnice Na Bulovce,“ popsal ministr. Cestovala ještě s kamarádkou z Ekvádoru, která má podobné symptomy, ale její test byl zatím negativní.

Třetí případ je v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, a to pacient české národnosti, ročník 1976, který byl na lyžařské dovolené v Itálii v severní části Benátska, tedy v rizikovém regionu. „Cestoval autem se svou rodinou, s manželkou a čtyřmi dětmi, ti všichni jsou nyní v domácí karanténě, ale bez příznaků,“ přiblížil ministr s tím, že budou dál testováni.

Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV Sledujte aktuální informace COVID-19