ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Slavíme 100 let české vlajky

Slavíme 100 let české vlajky

Dne 30. března 1920 schválil československý parlament podobu vlajky nového státu. V ústavě tehdy byla schválena nová státní vlajka ČSR, kterou tvořil list o poměru 2:3 se dvěma vodorovnými pruhy, bílým a červeným. V žerďové části byl přidán modrý klín, sahající do poloviny délky vlajky. Za autora tohoto návrhu je považován Jaroslav Kursa.

Od té doby je s námi. V dobách dobrých i zlých. Pojďme proto v pondělí 30. března 2020 vzdát hold naší vlajce a vyvěsit ji všude, kde to jen jde. V práci, doma, v dopravních prostředcích a dalších místech našeho kraje. Českou vlajku si můžete nastavit i jako svou profilovou fotku na sociálních sítích.

Vyvěšení české vlajky se stane také novým poděkováním všem lidem v první linii, bez kterých by náš současný boj proti koronaviru nikdy nebyl možný. A zároveň uctěním památky všech, kteří této zákeřné nemoci již bohužel podlehli.

Den vlajky, který je mimochodem velmi oblíbeným svátkem třeba v Norsku, Dánsku a v dalších státech, tak může být nejen oslavou stého výročí vzniku československé a dnes české vlajky, ale připomenutím soudržnosti našeho národa, která se znovu ukazuje v posledních dnech při šití roušek a nabízení pomoci druhým.

Je mnoho výkladů, jaký symbol mají použité barvy.

Nejčastěji se odborníci přiklánějí k tomu, že bílá barva znamená čistotu myšlenek, naději v demokracii, pospolitost a porozumění, červená barva krev předků a všech, kdo položili život za svou vlast, modrá barva symbolizuje čistou oblohu, mír a pokoj mezi lidmi.

 
Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV VI. odborná konference ZZMV