ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Florence nositelka světla v ošetřovatelství

Florence nositelka světla v ošetřovatelství

Milé kolegyně, milí kolegové, dovolte mi, abych Vám popřál k vašemu významnému svátku.

Mezinárodní den sester je oslavován na celém světě vždy 12. května u příležitosti výročí narozenin Florence Nightingale. Letos si připomínáme 201. let od narození Florence.

Florence Nightingale se narodila 12. května 1820 ve Florencii. Už od mládí byla na svou dobu velmi nekonvenční. Proti vůli svých rodičů se neprovdala, ale naopak šla vlastní cestou. Pro své nesporné nadání si sama zvolila tehdy ještě neexistující profesi vyškolené ošetřovatelky a povznesla ji na respektované povolání. Původně pracovala jako dobrovolnice, kdy organizovala ošetřování britských vojáků. Kladla důraz na světlo, teplo, čistý vzduch, čistotu a klid. V roce 1860 založila ošetřovatelskou školu.

Byla to právě Florence, která stanovila náplň práce sestry, její zodpovědnost a samostatnou roli. Vůle Florence byla nezlomná. Po celodenní práci ještě v noci s lampou v ruce obcházela raněné vojáky, kontrolovala jejich stav, povídala si s nimi a snažila se ulevit jejich bolestem. Pacienti jí za tento projev hluboké lidskosti byli vděční a mnohdy v temných nocích, v bolestech a utrpení, čekali na svou „Dámu s lampou“. Velmi rychle si za svou práci na záchraně tolika životů vybudovala respekt a uznání generálů několika armád, ale třeba i královny Viktorie a dalších. V roce 1907 získala Řád za zásluhy. Byla vůbec první ženou, které se dostalo této cti.

Mezinárodní den sester (ICN – International Council of Nurses), který na počest Florence slavíme, je tedy dnem, který vzdává velké díky všem sestřičkám za jejich profesionální a tolik potřebnou vytrvalou práci.

Povolání sestry bude vždy především posláním. Posláním spojeným s vřelou lidskostí a mnohdy i potlačením vlastních osobních potřeb. Myslím, že každý by tuto profesi nezvládl. Sestra musí být všestrannou profesionálkou. Musí být odolná proti stresu, učit se stále nové postupy, být flexibilní, stále se vzdělávat, a při tom všem musí být za každých, jakkoliv náročných situací, milá a empatická. Největším oceněním pro všechny následovnice a následovníky Florence Nightingale je úspěch vlastní práce, tedy především spokojený a zaopatřený pacient a jeho důvěra.

Milé kolegyně a kolegové, dovolím si konstatovat, že ve Zdravotnickém zařízení Ministerstva vnitra máme skvělý tým sester, který poskytuje všem našim pacientům i klientům profesionální péči. Děkuji Vám za obětavost, nasazení a nesobeckou práci, které si velmi vážím. Oceňuji nejen Vaše odborné zkušenosti, ale také tolik potřebnou empatii a energii, se kterými zvládáte své každodenní povinnosti vůči pacientům a klientům. Tohle vše jsou atributy, díky kterým tak skvěle zvládáte už víc jak rok trvající pandemii nemoci covid-19.

Mnohé a mnozí z vás jste navíc prokázali velké srdce v časech pandemie, kterou v moderních dějinách naší země a světa nepamatujeme. Právě v roce dvoustého výročí narození Florence jsme vystaveni velké životní a profesní zkoušce a Vy, sestry, jste v čele v boji proti nové zákeřné chorobě. Děkuji Vám za to. Velmi si Vaší práce vážím.

Plně souhlasím s výrokem Florence Nightingale: "Jsem hluboce přesvědčena, že největší hrdinové jsou právě ti, kteří plní své povinnosti a svou práci v každodenním koloběhu dění, zatímco svět se dál otáčí jako šílený." Ještě jednou Vám všem děkuji.

Přeji krásný sváteční den
 
Miroslav Červenka
ředitel ZZMV


 
Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV VI. odborná konference ZZMV