ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Už zase se mluví o R-číslu. Víme ale přesně, o co jde?

Už zase se mluví o R-číslu. Víme ale přesně, o co jde?

R-číslo je základní reprodukční číslo. Pomáhá odhadnout, jak se budou epidemie šířit. Platí základní věc: čím vyšší je reprodukční číslo, tím se nemoc rychleji šíří. R-číslo je jedním z faktorů, kterými se řídíme.

Platí základní premisa:
  • pokud je R-číslo menší než jedna, počet nakažených v populaci klesá,
  • pokud je R-číslo vyšší než jedna, počet nakažených v populaci stoupá.

Základem je tedy udávání průměrného počtu dalších osob, které přímo nakazí jeden nakažený pacient. Je dáno zejména infekčností onemocnění, četností osobních kontaktů nakaženého a dobou, po kterou nakažený může šířit onemocnění, než se dostane do karantény nebo je izolován.

Ale pozor, nic není tak jednoduché. S tímto identifikátorem je nutné zacházet velmi opatrně. Jedná se totiž pouze o určitý ukazatel, který vykazuje pouze odhad parametrů modelu, nikoliv přímo pozorovatelnou hodnotou. Faktorů, které ovlivňují epidemie a pandemie, je mnoho.

Modely jsou vždy zatížené různými neurčitostmi, v tomto případě zejména délkou inkubační doby a infekčnosti onemocnění. Zároveň je potřeba počítat s tím, že vzhledem k inkubační době můžeme mít relevantní data o změně reprodukčního čísla až více než týden po zavedení ochranných opatření.

Zajímavé pojednání o R-číslu najdete zde

Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV VI. odborná konference ZZMV