ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Shrňme si to. Jaké jsou příznaky nemoci COVID-19?

Shrňme si to. Jaké jsou příznaky nemoci COVID-19?

Každý z nás je jedinečný, a proto se u každého pacienta onemocnění COVID-19 může projevit jinak a má i jiný průběh. Jaké příznaky patří mezi nejčastější a jaké mezi méně obvyklé?

Nejprve je potřeba si říct, že inkubační doba infekce podle dosavadních zkušeností trvá až čtrnáct dní. Síla příznaků bývá různá a podobají se běžným projevům respiračních chorob.

Infekce koronavirem, konkrétně jeho typem SARS-CoV-2, probíhá u většiny nakažených osob asymptomaticky (bezpříznakově) či s mírnými příznaky a mírným průběhem onemocnění. To znamená, že většina infikovaných novým typem koronaviru nemá vůbec žádné příznaky.

Na druhou stranu nákaza koronavirem se může projevovat velmi pestrou škálou příznaků. Všichni uživatelé mobilní aplikace eRouška, kteří nějaké symptomy hlásili, si stěžovali na bolest hlavy a ztrátu čichu, k těmto potížím se ale často přidávaly svalové bolesti, horečky, bolest v krku, ztráta chuti i průjem.

Nejčastější příznaky onemocnění COVID-19? Mezi nejčastější příznak onemocnění patří především:

 • horečka nad 38 stupňů Celsia
 • suchý kašel, po několika dnech až dušnost
 • pocit velké únavy
 • bolest svalů a kloubů

 Co je to dušnost? Hodně se o ní mluví, ale víme, o co jde a jak se projevuje?

Dušnost je jeden z nejčastějších příznaků onemocnění COVID-19. Projevuje se problémy s dýcháním, člověk má pocit tíhy na prsou, nedostatku vzduchu a má obtíže při dýchání a pocit dušení se. Zadýchává se při běžných činnostech, pohybu po domácnosti nebo například jen cestou na toaletu.
 
Jaké jsou méně obvyklé příznaky onemocnění COVID-19?

 • bolesti obecně
 • bolesti v krku
 • průjem
 • zánět spojivek
 • bolest hlavy
 • ztráta chuti nebo čichu
 • vyrážka na těle nebo barevné změny na prstech rukou nebo nohou

 Vědci z univerzity King's College London rozdělili pacienty s nemocí COVID-19 podle do šesti různých kategorií s unikátními kombinacemi příznaků.

Studie popisuje šest typů covid-19 jako:

 1. Typ podobný chřipce bez horečky: bolest hlavy, ztráta čichu, kašel, bolest v krku, bolest na hrudi, žádná horečka.
 2. Typ podobný chřipce s horečkou: bolest hlavy, ztráta čichu, kašel, bolest v krku, chrapot, ztráta chuti k jídlu, bolest svalů, horečka.
 3. Gastrointestinální: bolest hlavy, ztráta čichu a chuti k jídlu, průjem, bolest v krku, bolest na hrudi, žádný kašel.
 4. Vážný typ první, únava: bolest hlavy, ztráta čichu, kašel, horečka, chrapot, bolest na hrudi, únava.
 5. Vážný typ druhý, zmatenost: bolest hlavy, ztráta čichu a chuti k jídlu, kašel, horečka, chrapot, bolest v krku a na hrudi, únava, zmatenost, bolest svalů.
 6. Vážný typ třetí, břišní a dýchací: bolesti hlavy, ztráta čichu a chuti k jídlu, kašel, horečka, chrapot, bolest v krku, bolest na hrudi, únava, zmatenost, bolest svalů, dušnost, průjem, bolest břicha.

 Zdroj: ÚZIS, King's College London

Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV VI. odborná konference ZZMV