Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Informace o testování

Informace o testování

V České republice jsou nyní k dispozici dva druhy testů. První - PCR test - provádějí laboratoře a vycházejí z výtěru z nosohltanu a následné analýzy RNA koronaviru – tzv. přímý průkaz viru. Druhé antigenní testy prokazují protilátky, a to buď v laboratoři nebo rychlotesty. 

První typ testů lékaři prokazuje přítomnost viru, respektive jeho genetické informace za použití technologie – PCR. Ty podobně jako třeba u chřipky nebo boreliózy či žloutenky dokážou z krve nebo v případě covid-19 z výtěru z nosohltanu najít genetickou informaci viru – tedy prokázat, že vyšetřovaná osoba má daný virus. Vyhodnocení výsledků je průkazné, určitou nevýhodou je, že výsledek testu trvá několik hodin. Provádět je mohou jen laboratoře, které mají povolení od Státního zdravotního ústavu na základě prověření kvality práce v laboratoři. Testů je v současné době v České republice dostatek.

Tento velmi přesný a spolehlivý test provádíme pro pracovníky resortu MVČR v covidáriu pod naší Poliklinikou Praha v areálu POLAC

  • po - pá od 8:00 do 11:00 hodin
  • sobota uzavřeno (desinfekce, dekontaminace)
  • neděle od 8:00 do 10:00 hodin

Antigenní test detekuje virové bílkoviny. Tyto tzv. „rapid antigen testy“ odhalují nemocné na vrcholu infekce, kdy je v těle nejvyšší koncentrace těchto bílkovin. Právě u takových lidí je nejvyšší riziko přenosu nákazy na jiné osoby. Oproti RT-PCR testům je výhodou nižší náročnost na odbornost zdravotnického personálu při odběru, možnost vyhodnocení testu přímo na místě odběru a rychlost tohoto vyhodnocení (čas od odběru vzorku po zjištění výsledku nepřesahuje 30 minut) a až 10x nižší cena. Naopak nevýhodou je, že nejsou tak citlivé jako standardní RT-PCR testy používané pro přesné určení nakažených dle algoritmu Ministerstva zdravotnictví.

Tento rychlý test provádíme pouze po rozhodnutí lékařem pro pracovníky resortu MVČR v covidáriu pod naší Poliklinikou Praha v areálu POLAC:

  • informace na 730 546 895

Podrobné informace můžete získat i na speciálním webu Covid Portál.

Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV Sledujte aktuální informace COVID-19