ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Další vakcína schválena

Další vakcína schválena

Léková agentura EU schválila použití vakcíny od společnosti Moderna.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) doporučila vakcínu firmy Moderna jako druhou očkovací látku proti covidu-19 pro podmínečnou registraci na trhu Evropské unie. Aby mohly unijní země začít po vakcíně firem Pfizer a BioNTech používat také látku americké společnosti, musí její distribuci ještě schválit Evropská komise.

V případě vakcíny Pfizer/BioNTech stihla unijní exekutiva použití schválit během několika hodin po rozhodnutí lékové agentury.

Jak funguje vakcína COVID-19 Moderna

Skvěle to vysvětluje třeba Dan Stach v pořadu Věda ČT24. Zjednodušeně řečeno vakcína COVID-19 Moderna funguje tak, že připravuje tělo na obranu proti COVID-19. Obsahuje molekulu nazvanou messenger RNA (mRNA), která obsahuje pokyny pro výrobu bílkoviny. Jedná se o protein na povrchu viru SARS-CoV-2, který virus potřebuje pro vstup do buněk těla. 

Když je osobě podána vakcína, některé její buňky si přečtou pokyny mRNA a dočasně produkují spike protein. Imunitní systém člověka pak rozpozná tento protein jako cizí a vytvoří protilátky a aktivuje T buňky (bílé krvinky), aby jej napadly. 

Pokud později osoba přijde do styku s virem SARS-CoV-2, její imunitní systém jej rozpozná a bude připraven bránit tělo proti němu.

mRNA z vakcíny nezůstává v těle, ale je rozložena krátce po očkování. Více informací najdete na speciálním webu EMA.


Zdroj: EMAČeská televize

Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV VI. odborná konference ZZMV