ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Rok s covidem

Rok s covidem

Dnes je to přesně rok, co se ZZMV začalo intenzivně zabývat šířením koronaviru nového typu. 

V sobotu 25. ledna 2020 byly na základě monitoringu situace zjištěny nové skutečnosti o rizikovosti viru pro region Evropy a ihned proběhla první výměna informací Krizového štábu ZZMV.

V neděli 26. 1. 2020 pak na Letišti Václava Havla v Praze proběhla tisková konference tehdejšího ministerstva zdravotnictví, hlavní hygieničky, zástupců IZS a ředitel kanceláře WHO v ČR. Zástupci ZZMV se zúčastnili jako pozorovatelé s cílem dozvědět se všechny dostupné informace ihned na místě.

Krizový štáb ZZMV je od té doby v neustálé pohotovosti a operativně zasedá pokaždé, když je třeba řešit nový úkol. Ve štábním deníku, do kterého zapisujeme všechna klíčová, zásadní a operativní opatření a činnost pracovníků ZZMV, máme několik stovek záznamů.

Okamžitě jsme řešili zajištění OOPP. Jen díky naší předvídavosti a omezené zásobě materiálu jsme byli schopni zabezpečit zdravotníky ochrannými prostředky do doby, kdy nám pomohly centrální dodávky Ministerstva vnitra. 

Začali jsme vydávat vlastní „covidovým“ denní zpravodajský souhrn s informacemi nejen pro zdravotníky ZZMV, ale i pro naše partnery z Policie ČR a Ministerstva vnitra. Zpracovali jsme metodické listy k řešení podezření z onemocnění na covid-19 pro všechna pracoviště ZZMV a kooperační pracoviště. 

Naučili jsme partnery správně a bezpečně používat ochranné prostředky a chránit tak nejen sebe, ale i naše pacienty.

ZZMV v průběhu prvních týdnů pandemie zřídilo 14 odběrových míst (Medical Point ZZMV) pro testování COVID-19. Hned první den, tj. od 18. března 2020 v noci, od převzetí imunologických rychlotestů na nemocnění Covid-19, začínáme testovat. Postupně jsme přidali PCR testy a antigenní testování.

Zřídili jsme pět mimořádných karanténních nebo izolačních pracovišť. Do řešení situace byli zapojeni všichni pracovníci ZZMV.

Nyní jsme připraveni na plnění cílů strategie očkování proti nemoci covid-19. Kolegové z Brna se přímo a aktivně podíleli na testování velkokapacitního očkovacího střediska v areálu BVV.

Po roce jsme si jisti především tím, že jsme získali nové a takové zkušenosti, jaké jsme nemohli získat ani za více jak deset let existence naší instituce.

Nic z toho by se nemohlo podařit, kdyby v ZZMV nebylo tolik skvělých a svému poslání oddaných zdravotníků a pracovníků.

Co náš ještě všechno v tomto roce čeká nevíme, to asi neví nikdo, ale víme, že jsme připraveni. Horší rok než ten, co máme za sebou, už to být nemůže. Snad.

Za celý rok jsme se nezastavili, ale jedeme dál. 

Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV VI. odborná konference ZZMV