ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Doporučení ÚKŠ: respirátory ne povinně

Doporučení ÚKŠ: respirátory ne povinně

Nošení respirátorů v MHD i obchodních centrech by dle Ústředního krizového štábu nemělo být povinné.

Ve středu 27. ledna 2021 opět jednal Ústřední krizový štáb (ÚKŠ). Tématem bylo mj. nošení respirátorů v místech s vysokou koncentrací obyvatel, zásoby zdravotnického materiálu nebo diskuse o možném uvolňování opatření. 

Ústřední krizový štáb dle svého předsedy a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) doporučí vládě, aby nošení respirátorů v MHD, dálkové dopravě nebo obchodních centrem nenařídila jako povinné. „Nechceme občanům respirátory v MHD či obchodech nařizovat, ale důrazně je doporučit. Řešíme také, jak zajistit respirátory pro nízkopříjmové osoby. V úvahu připadá např. využití státem vydaných voucherů,“ uvedl Jan Hamáček. Dle pracovní skupiny ÚKŠ je takových občanů, pro které by pořizování respirátorů mohlo znamenat finanční zátěž, cca 3 miliony. Jde hlavně o seniory a lidi pobírající sociální dávky. Jako možné řešení se jeví vydané vouchery, po jejichž předložení např. v lékárně by lidé dostali respirátor zdarma.
ÚKŠ zadal Ministerstvu průmyslu a obchodu zpracovat výrobní kapacity respirátorů v Česku. Dle zjištění je výrobní kapacita 20 mil. respirátorů měsíčně, ve státních zásobách je v tuto chvíli 16 milionů respirátorů jako záloha pro složky státu.

Podle informací, které ÚKŠ získal, má Česko dostatek zdravotnického materiálu, včetně toho jednorázového na očkování. Do Státních hmotných rezerv už dorazily první miliony stříkaček, na cestě jsou zásoby jehel i rozpouštěcích roztoků. Dostatek je i dalšího materiálu, např. rukavic.

Uvolňování
Stejně jako každý týden se ÚKŠ opět zabýval současnou epidemickou situací. „Pokles se zastavil, máme devět tisíc nakažených denně, plné nemocnice a zdravotníky, kteří pracují z posledních sil. Uvolňování opatření ani otevírání ski areálů proto dle ÚKŠ není na pořadu dne,“ dodal Jan Hamáček s tím, že zátěž v nemocnicích je stále vysoká, navíc se v Česku začínají objevovat nakažlivější mutace covidu-19. Jan Hamáček také zdůraznil, že situace je dnes vážnější než v minulých týdnech a zátěž nemocnic je horší než na jaře i na podzim. Prioritou proto musí zůstat zdraví lidí a ochrana zdravotnictví, uvolňování by v tuto chvíli bylo nezodpovědné a jen by zdravotníkům přidělalo práci.

Zdroj: Zpravodajství | MVČR 

Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV VI. odborná konference ZZMV