ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Kolegové z Plzně v akci

Kolegové z Plzně v akci

PLZEŇSKÝ KRAJ | Ve dnech 4. - 8. 10. proběhl společný výcvik českých a německých policistů, rozsáhlé cvičení pořádkových a zásahových jednotek. 

Jednalo se o společný srovnávací výcvik policistů pořádkových a zásahových jednotek Policie České republiky, bavorské a spolkové policie. Toto rozsáhlé cvičení se konalo na základě Smlouvy mezi Českou republikou a Spolkovou republiku Německo o policejní spolupráci -  v rámci Projektu 263, jehož cílem je rozšiřování odborných znalostí a vzájemné spolupráce policistů. Obsahem cvičení bylo několik tematických bloků, které byly rozděleny do jednotlivých dnů. 

Kolegové zdravotníci z ObZZ Plzeň poskytovali celé akci zdravotnické zabezpečení. Na místě každého tematického bloku byli jak lékaři a sestřičky, tak i sanitní vůz ZZMV.

První tematický blok policisté zahájili v Plzni v kempu na Malém Bolevci.
Po seznámení se s programem, se čeští i němečtí kolegové přesunuli se svoji technikou do Zbirohu, kde je čekala taktická příprava zaměřená na pouliční násilí, zákroky proti skupinám osob a proti nebezpečným osobám. Součástí nácviku byly i zákroky s pražskou hipologií.

Druhý den výcviku pořádkových a zásahových jednotek policisté přesunuli na Českobudějovicko, konkrétně do Českého Vrbného, kde se uskutečnil výcvik na vodním kanále. Policisté při tom nacvičovali zejména záchranu osob na vodní hladině, záchranu tonoucího a jeho přesun do záchranného člunu, sebezáchranu při pádu do divoké vody, manipulaci se záchranářským vybavením určeným pro záchranu osob při živelných pohromách, překonání vodního díla a další situace. Cílem fyzicky náročného dne bylo ověřit součinnost a koordinaci jednotlivých týmů v obtížných podmínkách.

Třetí blok společného srovnávacího výcviku pořádkových a zásahových jednotek, který byl zaměřený na taktickou a střeleckou přípravu, se včera uskutečnil opět v Plzeňském kraji, konkrétně ve Stodu ve výcvikovém centru. Náplní tohoto bloku byla střelecká cvičení z krátkých a dlouhých zbraní po fyzické zátěži, součinnost a koordinace pořádkových a zásahových jednotek při vstupu a zákroku v neoprávněně obývaném objektu, poskytování první pomoci. Cvičení se uskutečnilo na koupališti Ostende v Plzni u Velkého Boleveckého rybníku. Tématem byl útok aktivního střelce – AMOK. Cvičení probíhalo za účasti všech složek IZS a dalších spolupracujících organizací.  

Čtvrtý a poslední blok společného výcviku pořádkových a zásahových jednotek se uskutečnil na pláži Ostende v Plzni u Velkého Boleveckého rybníku.  Jednalo se o cvičení nazvané AMOK – útok aktivního střelce, které bylo vyvrcholením společného srovnávacího výcviku. Do taktického cvičení byly zapojené všechny složky integrovaného záchranného systému, Armáda ČR a dalších subjekty, které se na cvičení podílely. Cílem rozsáhlé akce, které se zúčastnilo přibližně 270 cvičících a 260 figurantů, bylo procvičit vzájemnou spolupráci a koordinaci činností a postupů všech zúčastněných složek.

Figuranti měli za úkol simulovat účastníky povolené technopárty na Ostende, na které došlo ke střelbě ze strany tří přítomných mužů. Pachatelé střelbu primárně zaměřili na policejní hlídku a přivolané zdravotníky, kteří zde společně poskytovali první pomoc ženě, jež měla zdravotní komplikace. I přes okamžitou první pomoc se ji nepodařilo zachránit. Pachatelé následně začali útočit na život a zdraví všech osob v jejich okolí. Na místo byly proto přivolané dostupné síly a prostředky za účelem eliminace pachatelů, zejména další družstva pořádkových jednotek a zásahová jednotka, na pomoc přijeli i němečtí policisté a příslušníci armády. Dva z pachatelů byly při zákroku usmrceni, jeden byl zraněn. Dalších 13 osob bylo při útoku střelců usmrceno a téměř 30 osob bylo zraněno.  Do akce byl zapojen i vrtulník letecké záchranné služby či vodní záchranná služba.

V průběhu cvičení nenastala žádná mimořádná situace, která by jej narušila, a nikdo z účinkujících neutrpěl žádné zranění.

Zdroj: PČR - KŘP Plzeňského kraje

Foto: KŘP Plzeňského kraje | ZZMV 
Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV VI. odborná konference ZZMV