ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Zkrácení karantény a izolace a testování všech zaměstnanců

Zkrácení karantény a izolace a testování všech zaměstnanců

Od úterý 11. 1. 2022 vláda zkrátí dobu karantény a izolace nakažených na pět dní. Rozhodla o tom na základě návrhu ministerstva zdravotnictví v souvislosti s šířením varianty omikron, oznámil premiér Petr Fiala po jednání kabinetu.

Od pondělí 17. ledna začne testování všech zaměstnanců pomocí antigenních samotestů. Testování probíhá dvakrát týdně nebo jednou za 3 až 5 dnů. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Výsledky testování bude ministerstvo zdravotnictví pečlivě monitorovat a vývoje se bude určovat délka opatření. Předpokladem je doba maximálně tři týdny.

Při pozitivním výsledku antigenního testu odejde pracovník na pět kalendářních dnů do karantény. První den po konci karantény musí znovu podstoupit antigenní test. V případě, že bude stále pozitivní, bude opět následovat pětidenní karanténa.

Podle mimořádného opatření má mít také zaměstnavatel povinnost ohlásit orgánu hygienické služby člověka, který test odmítne. Testy budou hrazeny z fondu rezerv veřejného zdravotního pojištění.

Stát nakoupí více než dva miliony kusů testovacích sad, které budou využívat státní instituce. Správa státních hmotných rezerv k tomu ještě během dneška vypíše tendr, informoval ministr vnitra Vít Rakušan.

Ministr vnitra Vít Rakušan dále oznámil, že Ústřední krizový štáb v pondělí zadal zástupcům kritické infrastruktury úkol vypracovat do čtvrtka režimní opatření pro situace, kdy by jejich zaměstnance ve větší míře zasáhla nákaza omikronem. Za týden plány probere ÚKŠ a příští středu by na ně mohla nutnými opatřeními reagovat vláda.

Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV VI. odborná konference ZZMV