ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Hlavní změny protiepidemických opatření platné od 19. 2. 2022

Hlavní změny protiepidemických opatření platné od 19. 2. 2022

Přehledný souhrn zásadních změn a opatření, která již platí nebo začnou platit od  soboty 19. února 2022.

Karanténa a izolace

Od 19. února 2022 se izolace po nákaze covidem-19 prodlouží z pěti na sedm dní. Po rizikovém kontaktu již nebude povinná karanténa. Rozhodnutí souvisí s ukončením plošného testování ve školách a firmách. Izolace u lidí bez příznaků bude končit automaticky po sedmi dnech, naopak u lidí s příznaky až dva dny po jejich skončení a zároveň nejméně po sedmi dnech. Ti, kteří budou mít opakovaně pozitivní PCR test za kratší dobu než 30 dní, nebudou muset nastoupit do izolace.

Testování v práci

Zaměstnanci budou muset být testováni dvakrát týdně či jednou za tři až pět dní, a to antigenním testem. Po pozitivním výsledku budou chodit do pětidenní karantény a další PCR test už podstoupit nemusí. Pokud ho na vlastní žádost absolvují, negativní výsledek jim karanténu může ukončit i dříve. Pokud zaměstnanec test odmítne, zaměstnavatel má povinnost jej ohlásit hygieně. Neotestovaný zaměstnanec musí následně dodržovat ochranná opatření: nosit respirátor, dodržovat rozestupy alespoň 1,5 metru, pokud je to možné, a také se stravovat odděleně od ostatních osob. 30 dnů po pozitivním testu nebudou muset lidé podstupovat testování, pouze však po oficiálním potvrzení nemoci PCR testem. Povinné testování ve firmách končí 19. února 2022.

Testování zdravotníků

Všichni neočkovaní zdravotníci a pracovníci v sociálních službách se budou od pondělí 17. ledna testovat jednou týdně profesionálně odebraným antigenním testem, případně dvakrát týdně samotestem jako ostatní zaměstnanci. Dosud musela testovat neočkované zaměstnance jen lůžková zařízení. Podle mimořádného opatření bude i nadále platit výjimka z testování pro očkované nebo pracovníky, kteří nemoc covid-19 prodělali v posledním půl roce.

Pracovní karanténa

Od pondělí 17. ledna mohou ve výjimečných případech nastoupit zaměstnanci ve zdravotnictví a v sociální péči, kteří měli pozitivní antigenní test, do takzvané pracovní karantény. Do práce tak tito zaměstnanci mohou přijít i s pozitivním testem, musí ale omezit pohyb po pracovišti a kontakt s ostatními, mít neustále nasazený respirátor a také se stravovat odděleně od ostatních. Podmínkou je, že pozitivně testovaní nemají příznaky nemoci covid-19 a že zaměstnavatel bez těchto zaměstnanců není schopen dál zajišťovat péči o pacienty či klienty. O pracovní karanténě bude rozhodovat příslušná hygienická stanice.

Proplácení testů

Ze zdravotního pojištění bude od 17. ledna hrazeno pět PCR testů na koronavirus za kalendářní měsíc lidem, kteří mají dokončenou vakcinaci. Dosud měli nárok jen na dva testy měsíčně, rozočkovaní a lidé s kontraindikacemi na pět testů.Neočkovaní lidé nad 18 let nemají testy hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Za PCR test tak zaplatí zhruba 800 korun.

Školy

Děti a zaměstnanci škol se musí první dva lednové týdny testovat dvakrát týdně, od 17. ledna už pak jenom jednou týdně. Pozitivní výsledek pak bude muset být potvrzen PCR testem. Následná karanténa či izolace bude trvat pět dní.

Lyžařské výcvikové kurzy

Od pondělí 17. ledna mohou organizovat lyžařské výcvikové kurzy pro děti a mladistvé od 6 do 18 let například zájmové organizace či pořadatelé rekreačních, sportovních a zotavovacích akcí. Dosud se tato pravidla vztahovala jen na pořádání školních lyžařských kurzů. Pravidla testování na lyžařských kurzech jsou stejná jako ve školách.

Restaurace

Do restaurací, služeb či na kulturní a sportovní akce nebude potřeba mít od půlnoci z 9. na 10. února potvrzení o očkování či prodělání koronaviru. Doposud provozovatelé barů či restaurací kontrolovali bezinfekčnost hostů (očkování, prodělání nemoci). V případě, že se zákazník odmítl prokázat, nebyl obsloužen.

Hromadné akce

Od 19. února 2022 se navýší kapacita hromadných akcí. Nově se bude moci akcí účastnit pětkrát více lidí. Hromadných akcí se tak bude moci účastnit 500 lidí, v případě sedících je možné počet lidí na akci navýšit o 50 procent kapacity (například stadionu).

Zdroj a kompletní informace o všech opatřeních najdete na webu Vlády ČR nebo webu Ministerstva zdravotnictví.

Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV VI. odborná konference ZZMV