ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

SZÚ | V České republice nadále probíhá epidemie chřipky

SZÚ | V České republice nadále probíhá epidemie chřipky

V 1. týdnu roku 2023 se nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky (ARI) zvýšila o 10,5 % a dosáhla hodnoty 1956 případů na 100 000 obyvatel.

Nárůst pozorujeme především mezi dospělými. V kategorii chřipkových onemocnění (ILI) se pak celková nemocnost nepatrně snížila (o 3,5 %), ale u dospělé populace stále evidujeme vzestup, a to především u lidí starších 65 let. Tam nemocnost vzrostla o více než čtvrtinu (26,6 %) a ve věkové kategorii 25 – 64 let pak nárůst představuje téměř 20 procent (18,2 %). 

„Data nemocnosti jsou ještě stále ovlivněna svátky, skutečná nemocnost tedy může být ještě vyšší, musíme počítat i s lidmi, kteří ke konci svátečního období nevyhledali lékaře a nedostali se tak do statistik. Nejvyšší nemocnost akutními respiračními infekcemi  je  hlášena z jihovýchodní části území ČR, konkrétně z krajů Jihomoravského, Moravskoslezského, Pardubického, Olomouckého, Vysočiny, Jihočeského a Zlínského,“ upřesňuje vedoucí Oddělení infekčních nemocí MUDr. Jan Kynčl, Ph.D. 

V aktuální chřipkové sezoně bylo do 6. 1. 2023 hlášeno celkem 136 klinicky závažných případů chřipky vyžadujících intenzivní péči, z nichž 35 skončilo úmrtím.
V rámci Evropy jsou poslední dostupná data za 52. týden roku 2022, kdy je aktivita chřipky nadále na vysoké úrovni s vysokými procenty záchytů chřipkových virů, konkrétně 34 %, přičemž za hranici epidemie je v rámci Evropy považována pozitivita 10 %. V Evropě v letošní sezoně cirkuluje především chřipka typu A,  podíl chřipky typu B činí 6 %.

„Situace je velmi podobná v České republice, kde se uplatňuje také dominantně chřipka typu A. Vakcíny jsou pro letošní sezónu dobře na toto spektrum virů zacíleny a stále je možné se nechat očkovat i vzdor probíhající epidemii. Jen je třeba brát na zřetel, že ochranný účinek vakcíny nastupuje až zhruba za 14 dnů od aplikace,“ dodává MUDr. Jan Kynčl, Ph.D.

Podrobnou zprávu včetně statistik podle krajů naleznete zde.

Zdroj | Státní zdravotní ústav - web

Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV VI. odborná konference ZZMV