ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Světový den boje proti tuberkulóze si připomíná i ZZMV

Světový den boje proti tuberkulóze si připomíná i ZZMV

Každoročně si Světová zdravotnická organizace (WHO) připomíná 24. březen jako den boje proti tuberkulóze (TBC) s cílem zvýšit povědomí veřejnosti o ničivých zdravotních, sociálních a ekonomických dopadech TBC a zároveň zintenzivnit úsilí vedoucí k zastavení globální epidemie TBC.

A proč právě 24. březen?

Právě v tento den v roce 1882 Robert Koch oznámil svůj objev tuberkulózního bacilu, což otevřelo cestu k diagnostice a léčbě TBC. Přestože byl odhalen původce tohoto pandemického smrtelného onemocnění i způsob léčby, zůstává tuberkulóza hrozbou i v dnešní době. 

Co je tuberkulóza?

Tuberkulóza (TB) je závažné celkové infekční onemocnění vyvolané mykobakteriemi, které je řazené mezi specifické zánětlivé procesy. Nejčastěji (v 85 %) postihuje dýchací ústrojí a v ostatních případech napadá ostatní orgány, např. místní uzliny, klouby a kosti, urogenitální trakt, kůži, pleny mozkové, perikard a další orgány. Šíří se zejména v zemích s nízkou hygienickou, sociální a ekonomickou úrovní. I když počet onemocnění klesá, stále ve světě onemocní zhruba 10 milionů osob za rok a 10 % z nich zemře. Největší výskyt je v Indii, Číně, Indonésii, na Filipínách, v Pákistánu, Nigérii a v Bangladéši.

Prevence?
Nejspolehlivější prevencí proti TBC je očkování. Zároveň je nesmírně důležité dodržovat základní hygienické návyky, jako je časté mytí rukou, vyhýbání se přeplněným prostorám a také posilování imunitního systému. V České republice bylo zahájeno očkování v roce 1953, plošně bylo ukončeno v roce 2010 a očkovány jsou jen děti z rizikových skupin nebo na přání rodičů.
 

Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV VI. odborná konference ZZMV