ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Anděl v modrém

Anděl v modrém

Ve čtvrtek 12. 10. 2023 jsme zažili významnou, vzácnou a zcela výjimečnou událost, a to nejen v životě naší instituce.

"Zdravotnické zařízení Ministerstva vnitra, společně s 1. místopředsedou vlády a ministrem vnitra Vítem Rakušanem, za výjimečný čin záchrany života, udělili titul Anděl v modrém MUDr. Petru Kouřilovi a jeho paní, MUDr. Janě Kouřilové."

Ocenění předali: Mgr. Radek Kaňa, náměstek ministr vnitra, Mgr. Jiřina Holubová, vedoucí kabinetu ministra, RNDr. Josef Postránecký, státní tajemník v Ministerstvu vnitra a Ing. Miroslav Červenka, ředitel ZZMV.

Laudatio

V pondělí 3. července 2023 manželé Petr Kouřil a Jana Kouřilová zabránili obrovské tragédii a zachránili život dítěti, tonoucímu školákovi na znojemském koupališti. To, že byli Kouřilovi na stejném místě, bylo pro malého chlapce velkým štěstím.

„Viděl jsem, že v bazénu nějaký pán usilovně mává, tak jsem okamžitě běžel na místo, k bezvládnému tělu chlapce,“ popsal situaci Petr Kouřil. Ihned potom zahájil okamžitou resuscitaci, protože chlapec měl zástavu dechu i oběhu.

„Viděla jsem manžela, jak na břehu rychle jedná, pochopila jsem, co se děje, tak jsem rychle plavala za ním,“ popisuje situaci Jana Kouřilová.

„V té chvíli jsme měli jedinou vidinu, a to záchranu chlapce,“ doplnili oba manželé, kteří se jen za pá týdnů sami stali rodiči. Oba poskytli chlapci účinnou srdeční masáž a dýchání ambuvakem. Mezitím se k péči o chlapce přidala třetí lékařka.

U chlapce se podařilo obnovit srdeční oběh a spontánní dýchání.

„Chlapce jsme na koupališti přebírali již při vědomí, poskytli jsme adekvátní péči a následně transportovali vrtulníkem v již stabilizovaném stavu na ARO oddělení Dětské nemocnice Brno. Děkujeme za velmi rychlou a účinnou pomoc. Kolegové byli ve správný čas na správném místě, umí a jsou připraveni poskytnout první pomoc,“ informovala Zdravotnická záchranná služba.

Oba lékaři tak zcela naplnili motto ZZMV: ❤️ Curare et sanare summa virtus, tedy pečovat a uzdravovat je ctnost nejvyšší ❤️

#andelvmodrem  Ministerstvo vnitra

Foto | Petra Hnyková, Leoš Kučera

Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV VI. odborná konference ZZMV