ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Koronavirus

Koronavirus zpravodajství ZZMV

Sledujte aktuální dění.

Jak na postcovidový syndrom?

Postcovidové zdravotní potíže se mohou týkat přibližně 7 - 10 procent pacientů, kteří covid-19 prodělali. Jak se může onemocnění covid-19 projevit na plicích? Kdy vyhledat pneumologa? Kam se múžete se svými potížemi obrátit?

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Podporujeme zdravotníky v Turecku a Sýrii

Jsme i na dálku se všemi zdravotníky a záchranáři, kteří se po katastrofálním zemětřesení v Turecku a Sýrii usilovně snaží zachránit každý jeden lidský život. Kondolujeme všem pozůstalým, skláníme hlavu při myšlenkách na všechny zemřelé. Na místo letí CZ USAR tým. Jste z nejlepších. Přejeme štěstí a úspěchy. Ať se všichni vrátíte v pořádku ke svým rodinám. Foto | © Profimedia

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Časté otázky a odpovědi k očkování

Ministerstvo zdravotnictví připravilo přehlednou brožuru, ve které najdete odpovědi na nejčastější dotazy v souvislosti s očkováním proti onemocnění covid-19.  

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Doporučení | Opičí neštovice

V souvislosti s prvním v ČR potvrzeným případem opičích neštovic, které se v poslední době šíří z Afriky i do jiných států, vydáváme následující doporučení.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Sněmovna schválila zrušení stavu pandemické pohotovosti

ČTK | Sněmovna schválila zrušení stavu pandemické pohotovosti. Rozhodnutí dolní komory konkrétně znamená, že od čtvrtka končí povinnost nosit roušky ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Usnesení dolní komory bylo přijato jednomyslně, tedy hlasy všech 159 přítomných poslanců.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Od úterka respirátory jen v MHD a ordinacích lékařů

Ode 14. března 2022 už jsou respirátory povinné pouze ve veřejné dopravě a zdravotnických a sociálních zařízeních za stejných podmínek jako dosud. V ordinacích, a to platí i v ordinacích ZZMV, jsou respirátory stále povinné. I nadále ale samozřejmě platí možnost každého, kde je účasten veřejného zdravotního pojištění, nechat se jednou za měsíc bezplatně preventivně otestovat PCR testem. Děkujeme všem, kteří opatření dodržují a chrání tak nejen sebe, ale i své blízké. 

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Lékaři a lékařky - hledáme nové spolupracovníky

Zdravotnické zařízení Ministerstva vnitra  je akreditované zdravotnické zařízení. Hledáme lékařky a lékaře s atestací všeobecný praktický lékař, interní lékař, případně další pro dlouhodobou i krátkodobou spolupráci. Forma spolupráce je na dohodě. Nabízíme zajímavou práci a zajímavé ohodnocení. Kontaktujte nás na adrese: info@zzmv.cz nebo telefonu: 730 546 895. Těšíme se na spolupráci  

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Hlavní změny protiepidemických opatření platné od 19. 2. 2022

Přehledný souhrn zásadních změn a opatření, která již platí nebo začnou platit od  soboty 19. února 2022.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Platná opatření od 10. 2. 2022 | infografika

Základní přehled protiepidemických opatření, která platí od čtvrtka 10. 2. 2022. Zdroj | MZd ČR

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Očkování v rámci ZZMV

Vzhledem k poklesu zájmu o očkování byla činnost Očkovacího střediska ZZMV | POLAC přerušena. Všem zájemcům o očkování v rámci resortu ministerstva vntra však rádi vyhovíme. Stačí jen kon kontaktovat ordinaci Vašeho služebního lékaře v regionech nebo pro Prahu a Střední Čechy pracoviště Poliklinika Praha:

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Přehled platných protiepidemických opatření

Protiepidemická opatření – co aktuálně platí? Podrobné a průběžně aktualizované informace lze najít na webu Vlády České republiky nebo webech Ministerstva zdravotnictví.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Do Očkovacího střediska ZZMV | POLAC do pátku 28. 1. 2022

Na základě stále se vyvíjecí nepříznivé epidemiologické situace, z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu onemocnění Covid-19 na území České republiky, a zájmu o očkování v resortu MV, jsme v areálu Policejní akademie České republiky v Praze zřídili nové očkovací středisko ZZMV | POLAC. Provoz byl zahájen v pondělí 10. ledna 2022.   Aplikovali jsme nejen posilovací dávky vakcíny (tzv. booster), ale také druhé a první dávky. Pravidelně vyhodnocujeme činnost a efektivitu očkovacího střediska a po pečlivém zvážení jsme dospěli k rozhodnutí, že Očkovací středisko ZZMV | POLAC ukončí svůj provoz k datu 28. 1. 2022, tzn. že pátek bude posledním očkovacím dnem. Provedeme zakonzervování očkovacího střediska tak, abychom byli v případě potřeby schopni ve velmi krátké době činnost střediska opět obnovit. O této variantě uvažujeme zejména pro případnou alokaci nové vakcíny Nuvaxovid (fa. Novavax). Jsme připraveni.  Zatím váhající pacienti a klienti se mohou i nadále obráti na svého praktického nebo služebního lékaře, případně také na běžné očkovací středisko kdekoliv v ČR. Kapacity jsou velmi volné. Na základě operativní analýzy případného růstu či poklesu zájmu o očkování, a dále vzhledem k předpokládaným novým epidemickým opatřením vydaných Vládou ČR, případně Ústředním krizovým štábem nebo Krizovým štábem MV, budeme provádět revizi všech opatření ZZMV a Vás budeme i nadále informovat.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Karanténa a izolace: Jaká platí pravidla?

Jaká současná pravidla platí? Kdy jdeme do karantény a kdy do izolace? V tabulce najdete jednoduchý přehled, viz níže.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Využijte resortního očkovacího střediska

Očkovací středisko ZZMV | POLAC. Na základě stále se vyvíjecí nepříznivé epidemiologické situace, z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu onemocnění Covid-19 na území České republiky a rozhodnutí ministra vnitra Mgr. Bc. Víta Rakušana, zřídilo ZZMV nové očkovací středisko ZZMV v Praze. Komu je očkovací středisko určeno? Očkovací středisko je určeno výhradně příslušníkům bezpečnostních sborů a dalších složek resortu ministerstva vnitra. Budeme aplikovat nejen posilující, tedy třetí dávky vakcíny (booster), ale také naočkujeme i všechny zájemce o první či druhou dávku vakcíny. 

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Platná opatření k 17. 1. 2022

Jaká opatření platí od pondělí 17. ledna? Na co se připravit? Mrkněte na stručný souhrn toho nejdůležitějšího!

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Nové Očkovací středisko ZZMV | POLAC

První den nového Očkovacího střediska ZZMV | POLAC.  Očkujeme nejen boostery, tedy třetí, posilující dávky. Přišlo i několik klientů na první a druhou dávku. Vše běží zcela hladce, bez čekání.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Národní institut pro zvládání pandemie

Ministr zdravotnictví ustavil Národní institut pro zvládání pandemie, povede ho epidemiolog Roman Chlíbek.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Zkrácení karantény a izolace a testování všech zaměstnanců

Od úterý 11. 1. 2022 vláda zkrátí dobu karantény a izolace nakažených na pět dní. Rozhodla o tom na základě návrhu ministerstva zdravotnictví v souvislosti s šířením varianty omikron, oznámil premiér Petr Fiala po jednání kabinetu. Od pondělí 17. ledna začne testování všech zaměstnanců pomocí antigenních samotestů. Testování probíhá dvakrát týdně nebo jednou za 3 až 5 dnů. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Proč se nechat očkovat posilovací dávkou?

Otázka, na kterou odpovídáme často. Při odpovědích používáme argumenty, statistiku a odkazujeme na relevantní vědecká hodnocení vakcinace.  Onemocnění covid-19 známe teprve od prosince roku 2019 a i když je předmětem intenzivního zkoumání vědců celého světa, stále o něm nevíme vše. To samé platí o očkování proti tomuto onemocnění. Jak dlouho trvá ochrana po očkování a kdy je vhodné provést přeočkování, lze stanovit až po určité době sledováním očkovaných v rámci klinických studií. To platí pro všechna očkování. Obvykle je potřeba několik let, aby bylo možné nastavit co nejlepší očkovací schéma. Od zahájení očkování proti covid-19 probíhá celosvětově řada studií. Výsledky některých z nich ukazují, že přibližně po šesti měsících od ukončeného očkování dochází k poklesu účinnosti ochrany a tedy k vyšší pravděpodobnosti tzv. průlomové infekce, tedy nákazy u očkovaného jedince. Tuto pravděpodobnost navíc zvyšuje i vznik a šíření nových variant viru SARS-CoV-2, které v době vývoje očkovacích látek nebyly ještě známy a které dokáží částečně obejít ochranné mechanismy vytvořené po očkování, případně způsobit onemocnění.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Booster už od 18 let

Od 4. ledna mohou využít očkování posilovací dávkou po 5 měsících od dokončeného očkování osoby starší 18 let nebo osoby s vysokým rizikem nákazy nebo závažného průběhu nemoci covid-19.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Vláda oznámila další opatření

Vláda ČR dnes po svém jednání potvrdila novoroční protiepidemická omezení a představila další nová opatření, vč. uvolnění třetího očkování pro starší 18 let.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Nový statut Ústředního krizového štábu

Vláda napravila zásadní nedostatky systému krizového řízení. Zrušení Rady vlády pro zdravotní rizika, jejíž existence komplikovala koordinaci krizových opatření, nebo začlenění Centrálního řídícího týmu Ministerstva zdravotnictví do Ústředního krizového štábu. Vláda schválila návrhy Ministerstva vnitra na lepší koordinaci boje s pandemií. 

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Booster už od 30 let

Vláda ČR rozhodla o tom, že od pondělí 27.12. 2021 bude možné, aby na třetí dávku vakcíny (booster) šel každý občan, kterému uplynulo 5 měsíců od druhé dávky a je starší 30 let. V sobotu 25. prosince budou obchody zavřené. Počet účastníků na hromadných akcích bude omezen na maximální počet 100 osob. Vláda ČR dále zrušila Radu vlády pro zdravotní rizika a dál bude rozhodovat Ústřední krizový štáb a jeho expertní odborné skupiny.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Z šesti měsíců na pět

Pro starší 45 let se zkracuje lhůta pro přeočkování proti covidu. Všem jednoznačně doporučujeme očkování proti nemoci covid-19. Posilující dávka navíc chrání před novou mutací viru s názvem omikron, která je nakažlivější než dosud převažující mutace delta.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Změna mimořádného opatření MZd ČR

Upozorňujeme na zásadní změnu, která vyplývá z nově upraveného Mimořádného patření Ministerstva zdravotnictví, č. j.: MZDR 42085/2021-3/MIN/KAN, ze dne 13. 12. 2021, a které vejde v účinnost dne 20. 12. 2021.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

MZd ČR vydalo "vánoční" doporučení

Ministerstvo zdravotnictví ČR zveřejnilo jedenáct doporučení k nadcházejícím vánočním svátkům a novému roku.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Světlo na konci tunelu

Na jaře roku 2020 volal celý svět po vakcíně, která by zamezila pandemickému šíření nemoci covid-19. Nyní, když máme hned několik účinných preparátů, objevují se nechtěné nepřesnosti, nebezpečné a cílené hoaxy, dezinformace a strašení. Tématu se začali věnovat respektovaní vědci, skuteční odborníci, lidé z praxe. Základem vyvracení mýtů a dezinformací je pak uvádění zdrojů, ověřených faktů a dat, které byli veřejně publikovány a podrobeny kritickým a oponentním procesům. Pokusíme se souhrnně přinést odpovědi na řadu otázek a současně vyvrátit některé mýty a vnést trochu světla.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Nepravdivým zprávám musíme čelit

Fake news, demagogie, hoaxy, dezinformace. Tím vším jsme v posledních 18 měsících doslova zavaleni a obklopeni. Je třeba jim čelit, a to nejlepší, co můžeme udělat, je začít sami u sebe.   

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

MZd ČR | Schéma očkování

Ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo zkrácení platnosti očkovacích certifikátů na 9 měsíců, a to od 1. ledna 2022.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Karanténa a izolace. Co je co?

Stále se to dost plete a výklad pojmů karanténa a izolace se mnohdy nepoužívá správně nebo bohužel zcela opačně. Pojďme si to tedy upřesnit.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Chytrá karanténa informuje

REGISTRACE. Ode dneška mají všichni možnost si udělat předregistraci na posilující dávku. Registrace je uvolněná v den nároku na posilovací dávku. Jakmile pak bude volná kapacita OČM přijde vám PIN 2 k rezervaci konkrétního termínu.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Vraťme se na začátek

Koronavir a nemoc covid-19 tu s námi jsou už téměř dva roky. Pamatujete, jak byl hned na začátku hlad po nových informacích? Pamatujete, jaká byla podpora vědcům a jaká byla poptávka po co nejčasnější dostupnosti vakcín? Pamatujete na úžasnou podporu veřejnosti všem zdravotníkům? Pamatujete, jak jsme všichni chápali a dodržovali pravidla 3R, později 4R? Také se vám zdá, že jsme na mnohé z toho už zapomněli? Je marné čekat na jedno jediné samospásné nařízení. Žádné takové opravdu neexistuje. Řešení pandemie se skládá z mnoha větších a menších opatření, která teprve jako puzzle nebo barevná mozaika složí celkový obraz.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Od 26.11.2021 platí 30 dnů nouzový stav

Vláda ČR rozhodla o vyhlášení nouzového stavu na 30 dnů, omezí hromadné akce, provoz restaurací či konzumaci alkoholu na veřejnosti.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Rady pacientům: Domácí léčba COVID-19

Text připravila a zveřejnila Společnost všeobecného lékařství dne 16. 11. 2021. Důležité je mít na paměti základní principy chování. Při jakékoliv pochybnosti o svém zdravotním stavu kontaktujte svého praktického lékaře, ambulantního specialistu, lékařskou službu první pomoci nebo zdravotnickou záchrannou službu. Názvy léků v textu jsou uvedeny pro příklad a použít lze i jiné přípravky se shodným složením, ideálně po poradě s lékařem či lékárníkem.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Už zase se mluví o R-číslu. Víme ale přesně, o co jde?

R-číslo je základní reprodukční číslo. Pomáhá odhadnout, jak se budou epidemie šířit. Platí základní věc: čím vyšší je reprodukční číslo, tím se nemoc rychleji šíří. R-číslo je jedním z faktorů, kterými se řídíme.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Nová vládní opatření

Respirátory na hromadných akcích, na pracovištích a kratší platnost testů. S ohledem na aktuální epidemickou situaci dnes vláda schválila nová opatření. Od 25. října dojde k mírnému rozšíření situací, za jakých je nutné používat respirátor. Týkat se bude hromadných akcí i částečně pracovišť. Od listopadu se změní platnost PCR testů ze 7 dní na 72 hodin, u antigenních testů pak ze 72 hodin na 24. Preventivní testování bude nově hrazeno omezeným skupinám obyvatel.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Pátá odborná konference ZZMV

V pořadí už V. odborná konference ZZMV proběhla ve čtvrtek 7. 10. 2021. Začala v 8:30 hodin a poslední příspěvek, závěrečné slovo Ing. Miroslava Červenky, ředitele ZZMV, skončilo v 17:20 hodin. A jaká byla hlavní témata konference? Pracovně lékařská služba a druhé téma, covid-19 – práce zdravotníků v nouzovém stavu. 

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Představujeme: MUDr. Milan Trojánek

Skvělý MUDr. Milan Trojánek, Ph.D., infektolog z Kliniky infekčních nemocí pražské Fakultní nemocnice Bulovka a vedoucí Katedry infekčního lékařství 2. lékařské fakulty, je dalším z expertů, kteří vystoupí na čtvrteční odborné konferenci ZZMV.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Jaká opatření platí od 1. 9. 2021?

Ministerstvo zdravotnictví vydalo nová opatření platná od prvního září 2021. Vzhledem ke zvyšujícícm se počtům pozitivních pacientů s covid-19 se dá očekávat i další postupné zpřísňování opatření.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Prevence je v léčbě rakoviny děložního čípku klíčová

Včasná diagnóza pomáhá k úspěchům v léčbě rakoviny děložního čípku. Umožňují ji i speciální testy. U žen v pětatřiceti a v pětačtyřiceti letech je nově hradí pojišťovny, u starších ale ne. Gynekologové přitom upozorňují, že právě po padesátce přestávají pacientky na prevenci chodit. Nádor tak odhalí až v pokročilé fázi.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Naše konference má 6, tedy nejvíc kreditů od ČLK

​V. odborná konference ZZMV: Pracovně lékařská služba (PLS) a práce zdravotníků v nouzovém stavu, se bude konat 7. 10. 2021 v aule Policejní akademie ČR v Praze.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Dnes nastupují covid aplikace Tečka a čTečka

Aplikace Tečka a aplikace čTečka. Dva mobilní nástroje, za kterými stojí Ministerstvo zdravotnictví ČR v rámci projektu Chytré karantény proti šíření nemoci Covid-19. Aplikace Tečka a čTečka mají obyvatelům naší země v digitální formě usnadnit “návrat do normálu”. A to jak při trávení času v tuzemsku, tak i v zahraničí. Oficiálně od 1. července 2021 a v rámci pravidel nastavených pro celou EU.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Výpadky ISIN

Už čtvrtý den dochází k celostátního výpadku Informačního systému infekčních nemocí (ISIN). Nejde o potíže zaviněné ZZMV. Do systému se zaznamenávají data o provedení očkování. Prosíme proto o trpelivost všechny naše pacienty a klienty, které jsme od 10. 6. 2021 očkovali v Očkovacím centru ZZMV | Hrdlořezy, i jinde v republice. 

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Simultánní aplikace jiných očkovacích látek

V průběhu procesu očkování se čím dál častěji objevují otázky k aplikaci dalších očkovacích látek, např. proti klíšťové encefalitidě, tetanu, žloutence apod. Jak to tedy je?  

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Doporučujeme praktický nástroj - Očkovací portál občana

Za účelem jednoduchého ověření provedených očkování vytvořil Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR na pokyn Ministerstva zdravotnictví, očkovací portál občana, kde si každý občan může ověřit svá zaznamenaná očkování.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Díky hasičům z Kytína

Tyto velmi užitečné a praktické speciální stojánky pro přípravu vakcín nám darovali dobrovolní hasiči z Kytína. 

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Očkujeme!

Zdravotnické týmy ZZMV v Hradci Králové, Plzni, Ústí nad Labem, Brně a velkokapacitním Očkovacím středisku ZZMV | Hrdlořezy naočkovaly jen za čtvrtek 1 158 našich pacientů z řad Policie ČR a HZS ČR.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

V neděli o půlnoci skončí nouzový stav

V neděli o půlnoci skončí v České republice vyhlášený nouzový stav. Vláda ČR na jednání v pondělí 6. dubna 2021 schválila sérii mimořádných opatření, kterými Ministerstvo zdravotnictví zavede protiepidemická opatření na základě pandemického zákona. Zároveň v opatřeních dojde k řadě změn – do školských zařízení se budou moci vrátit mimo jiné dětí s povinností předškolního vzdělávání a děti 1. stupně základních škol, ovšem za podmínky pravidelného testování, skončí zákazy pohybu a dojde k dílčím změnám v pravidlech pro maloobchod a služby.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Závěry Výboru pro bezpečnost agentury EMA k vakcíně AstraZeneca

18. 03. 2021 | Vakcína COVID-19 AstraZeneca: přínosy stále převažují nad riziky navzdory možnému spojení se vzácnými krevními sraženinami s nízkými krevními destičkami.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Aktuální informace o bezpečnosti vakcíny COVID-19 Vaccine AstraZeneca

Řada zemí Evropské unie v posledních dnech pozastavila očkování proti covidu-19 látkou od firmy AstraZeneca. Česko mezi nimi není. Čeho se úřady v souvislosti s vakcínou obávají? Kdo podezřelé případy krevních sraženin prošetřuje a co o nich zatím víme?

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Ústřední krizový štáb dohlédne na dostatek kyslíku v nemocnicích

Dnes opět zasedal pod vedením ministra vnitra Jana Hamáčka Ústřední krizový štáb (ÚKŠ). Ten uložil Ministerstvu zdravotnictví zpracování přehledu zásob medicinálního kyslíku a plánu dalšího postupu pro uvolňování. ÚKŠ jednal i o prodloužení omezení pohybu mezi okresy či plošném testování zaměstnanců. 

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Prohlášení WHO k bezpečnostním signálům vakcíny AstraZeneca COVID-19

17. března 2021 | Některé země Evropské unie dočasně pozastavily používání vakcíny AstraZeneca COVID-19 jako preventivní opatření na základě hlášení vzácných poruch srážení krve u osob, které vakcínu dostaly. Ostatní země v EU – po zvážení stejných informací – se rozhodly vakcínu ve svých imunizačních programech používat i nadále. 

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

EMA doporučuje vakcínu COVID-19 Janssen

EMA doporučila udělit podmíněné rozhodnutí o registraci vakcíny COVID-19 Janssen k prevenci COVID-19 u lidí od 18 let.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Jak se nenakazit hoaxy

V souvislosti s pandemií koronaviru SARS-CoV-2 se v České republice, stejně jako jinde v Evropě a ve světě, objevila řada dezinformací, hoaxů, fabulací či manipulací ve snaze tuto situaci zneužít v souladu se zájmy nejrůznějších aktérů.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Vakcína AstraZeneca je 100% účinná proti těžkému průběhu covid-19

MZČR | Všechny registrované vakcíny proti covid-19 jsou účinné a bezpečné, stejně tak vakcína od společnosti AstraZeneca.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Zákaz pohybu mezi okresy

Vláda na tři týdny zakázala pohyb mezi okresy. Omezení má zabránit šíření agresivních mutací koronaviru.  

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Karanténa nově 14 dnů

V Česku se ode dneška prodlužuje z deseti na 14 dnů povinná karanténa pro lidi s pozitivním testem na koronavirus i pro ty, kteří s nimi přišli do styku. Důvodem je šíření nakažlivějších mutací koronaviru. Nově také ode dneška do karantény po kontaktu s nakaženým nemusejí lidé, kteří už dostali obě dávky očkování proti nemoci covid-19.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Nová opatření od 1. 3. přehledně

Vláda schválila sedm klíčových opatření, aby na příští tři týdny výrazně omezila pohyb lidí. Veškerá opatření začnou platit od pondělí 1. března.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

„Zůstaňte doma, zachraňte životy“

Ministerstvo vnitra spouští kampaň „Zůstaňte doma, zachraňte životy“. Jde o kampaň Ministerstva vnitra (MV) apelující na dodržování proticovidových opatření.  Po celém Česku se o víkendu objeví 10 tisíc plakátů s heslem „Pomozte našim zdravotníkům“, které doplní slogany „Zůstaňte doma, zachraňte životy“ nebo „Noste respirátory, zachraňte životy“.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Nouzový stav do 28. března

Vláda ČR na svém večerním zasedání schválila vyhlášení nového nouzového stavu. Začne 27. února a potrvá 30 dní, tj. do 28. března 2021. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky zase schválila pandemický zákon ve znění tak, jak jej dalšímu projednání vrátil Senát. Prezident republiky zákon obratem podepsal.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Od dnešní půlnoci hlavně respirátory

Kvalitnější ochranu dýchacích cest stanovuje od půlnoci ze středy na čtvrtek 25. února nařízení ministerstva zdravotnictví. Kde budou od čtvrtka povinné respirátory nebo jiná kvalitnější ochrana dýchacích cest? V některých případech stanovuje ochranu minimálně respirátorem, nanorouškou nebo dvěma přes sebe nasazenými zdravotnickými rouškami, v jiných případech bude stačit jen jedna zdravotnická maska. Minimálně chirurgickou roušku budou muset nasadit i děti. Od konce února tak podle nařízení nebudou dostatečné podomácku vyrobené roušky. 

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Vakcína CureVac

SÚKL | Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahajuje průběžné hodnocení vakcíny proti COVID-19 od společnosti CureVac.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Znovu v nouzovém stavu

Vláda vyhlásila nový nouzový stav na 14 dní, platí od půlnoci. Potrvá do 28. února.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Vláda ČR rozhodla uzavřít 3 okresy

Vláda uzavře okresy Cheb, Trutnov a Sokolov, cestování bude jen na výjimky.  

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Mutace koronaviru

Koronavirus mutuje mnohem pomaleji než např. virus chřipky. Je ale pravda, že vznikají i mutace, které mohou být odolné vůči doposud schváleným vakcínám, což je vážný problém.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Světlo na konci tunelu

Na jaře loňského roku volal celý svět po vakcíně, která by zamezila pandemickému šíření nemoci covid-19. Nyní, když máme hned několik účinných preparátů, objevují se nechtěné nepřesnosti, nebezpečné a cílené hoaxy, dezinformace a strašení. Tématu se začali věnovat respektovaní vědci, skuteční odborníci, lidé z praxe. Základem vyvracení mýtů a dezinformací je pak uvádění zdrojů, ověřených faktů a dat, které byli veřejně publikovány a podrobeny kritickým a oponentním procesům. Pokusíme se souhrně přinést odpovědi na řadu otázek a  současně vyvrátit některé mýty a vnést trochu světla. Tím světlem na konci tunelu totiž není jen samotné očkování, ale i prevence, ohleduplnost jeden k druhému, vzájemný názorový respekt, úcta k práci druhých, společné úsilí dosáhnout úspěchů v boji s pandemií a to vše na základě rozumu, vědění, odbornosti, výzkůmu a ověřitelných dat.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

O vakcíně AstraZeneca přehledně

Důležitá fakta o v pořadí již třetí podmínečně registrované vakcíně proti COVID-19 ve státech Evropské unie. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) o vakcíně od AstraZeneca a Oxfordské univerzity připravil přehled podrobností.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

O vakcíně Moderna přehledně

Důležitá fakta o další podmínečně registrované vakcíně proti COVID-19 ve státech Evropské unie. Vakcína Moderna: mRNA vakcína (modifikovaný nukleosid) proti onemocnění COVID-19.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Vláda schválila přechodné zrušení DPH pro respirátory

Vláda schválila dvouměsíční zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Opatření by mělo platit od středy. Ke snížení nebo zrušení 21procentní DPH na ochranné pomůcky proti šíření koronaviru vyzvali vládu výrobci respirátorů. Zástupci vlády dříve uváděli, že zvažují po vzoru Německa a Rakouska užívání respirátorů třídy FFP2 na rizikových místech, například v městské hromadné dopravě.  

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Darujte anti-covidovou rekonvalescentní plazmu

V průběhu infekce covid-19 se v těle nemocného vytvářejí specifické protilátky proti viru, který je původcem nemoci (SARS-CoV-2). Tyto protilátky v krvi vyléčené osoby přetrvávají delší dobu po uzdravení. Podání plazmy odebrané osobě, která onemocnění prodělala (tzv. rekonvalescentní plazmy), je jednou z možností, jak nemocné s infekcí covid-19 léčit.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Vláda přijala nová opatření

Vláda přistoupila k úpravám opatření, od soboty bude nařízeno další omezení využívání hotelových služeb či kontaktů.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Doporučení ÚKŠ: respirátory ne povinně

Nošení respirátorů v MHD i obchodních centrech by dle Ústředního krizového štábu nemělo být povinné. Ve středu 27. ledna 2021 opět jednal Ústřední krizový štáb (ÚKŠ). Tématem bylo mj. nošení respirátorů v místech s vysokou koncentrací obyvatel, zásoby zdravotnického materiálu nebo diskuse o možném uvolňování opatření. 

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Nouzový stav prodloužen

Od pondělí 5. října 2020 0.00 hodin platí na území České republiky nouzový stav z důvodu zhoršené epidemické situace v souvislosti s výskytem koronaviru SARS-CoV-2. V současné době je nouzový stav vyhlášen až do 14. února 2021. O jeho vyhlášení podle čl. 5 a 6 ústavního zákona o bezpečnosti České republiky rozhodla vláda. Na základě předchozích souhlasů udělených Poslaneckou sněmovnou vláda opakovaně rozhodla o jeho prodloužení.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

První velkokapacitní očkovací centrum na BVV testovali i zdravotníci ZZMV

Brno | V záložní nemocnici v pavilonu G2 na brněnském výstavišti (BVV) celý minulý týden probíhali zátěžové testy velkokapacitního očkovacího centra. To bylo zbudováno za odborné gesce zdravotníků Fakultní nemocnice Brno – Bohunice.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Vědecky potvrzeno - roušky pomáhají

PNAS: Nošení roušek na veřejnosti snižuje reprodukční číslo pod hodnotu 1. Mezinárodní kolektiv autorů, ke kterým patří i Vladimír Ždímal z Ústavu chemických procesů AV ČR, v rozsáhlém článku podrobně informuje, že nošení roušek na veřejnosti v kombinaci s dalšími opatřeními přispívá ke snížení reprodukčního faktoru Re pod hodnotu 1.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Další vakcína schválena

Léková agentura EU schválila použití vakcíny od společnosti Moderna.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

ÚKŠ dnes jednal také o vakcinaci pracovníků resortu MV

Dnes, ve středu 6. ledna 2021, jednal pod vedením ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) ÚKŠ. Zabýval se především současnou situací, přípravou očkování proti covidu-19 a přeplněností krematorií.  

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

O vakcíně Comirnaty přehledně

Důležitá fakta o první podmínečně registrované vakcíně proti COVID-19 ve státech Evropské unie. Vakcína Comirnaty: mRNA vakcína (modifikovaný nukleosid) proti onemocnění COVID-19.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Od 27. 12. zpřísnění opatření

Od 27. prosince bude v celém Česku platit stupeň 5 PES. Týká se to jak maloobchodu, tak služeb, tak změny zákazu vycházení od 21:00 do 5:00.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Vakcína Comirnaty ve finálním procesu schválení v EU

Evropská agentura pro léčivé přípravky doporučila udělit vakcíně Comirnaty podmínečnou registraci.  

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Informace o testování

V České republice jsou nyní k dispozici dva druhy testů. První - PCR test - provádějí laboratoře a vycházejí z výtěru z nosohltanu a následné analýzy RNA koronaviru – tzv. přímý průkaz viru. Druhé antigenní testy prokazují protilátky, a to buď v laboratoři nebo rychlotesty. 

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Lékařské fakulty UK: Očkování je jedinou cestou k normálu

Lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF, 2. LF, 3. LF, LF Plzeň a LF Hradec Králové) jednoznačně podporují názor, že očkování je jedinou cestou, jak dosáhnout návratu k normálnímu životu společnosti – tedy k životu bez roušek, k normálnímu společenskému, kulturnímu a sportovnímu životu, k cestování bez omezení. Kromě toho je očkování a tím potlačení nemoci v populaci cestou, jak vrátit normální pracovní rytmus i do nemocnic a dalších zdravotnických zařízení. 

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

PES na trojce - přehled uvolněných opatření

Od dnešního dne se mění stupnice PES. Ze čtvrtého stupně na stupeň třetí, což znamená i postupné rozvolňování opatření.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Shrňme si to. Jaké jsou příznaky nemoci COVID-19?

Každý z nás je jedinečný, a proto se u každého pacienta onemocnění COVID-19 může projevit jinak a má i jiný průběh. Jaké příznaky patří mezi nejčastější a jaké mezi méně obvyklé?

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Vláda ČR: Ve čtvrtek z červené na oranžovou

Vláda dnes ráno na mimořádném jednání jednomyslně rozhodla o uvolnění protiepidemických opatření. Země se ve čtvrtek přesune ze čtvrtého do třetího stupně rizika. S omezeními budou moci otevřít obchody, služby i restaurace. Skončí noční zákaz vycházení, znovu se bude moci prodávat i v neděli.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

PES pod kontrolou simulátoru

AV ČR vyvíjí simulátor, který bude kontrolovat účinnost systému PES. 

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Domácí karanténa | rady a doporučení

Pokud je vám nařízena domácí karanténa, je nutné být doma, v klidu a vždy o tom informovat svého praktického lékaře. Je potřeba zůstat v domácím prostředí, nevycházet a dodržovat režim, který je dán hygieniky. Je třeba se primárně zdržet úzkého kontaktu s dalšími lidmi. Pro zajištění nákupu využijte pomoc jiné osoby, případně donáškové služby. V případě zhoršení zdravotního stavu kontaktovat hygienické stanice a linku 112.  Karanténu ukončuje praktický lékař, který ji vystavil, popř. pokud to byl epidemiolog nebo infekcionista.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

PES na čtvrtém stupni

Skóre v protiepidemickém systému PES, podle kterého se v Česku mění opatření proti onemocnění covidem-19, kleslo na 57 bodů, to znamená třetí stupeň. V předchozích čtyřech dnech bylo 62. Za neděli laboratoře prokázaly 1509 nových případů, nejméně od 28. září.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu

Nouzový stav bude v České republice kvůli epidemii nového koronaviru trvat do 24:00 hodin dne 12. prosince 2020.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Protiepidemický systém (PES)

Nové rizikové skóre pod názvem Protiepidemický systém (PES) bude od 16. listopadu zveřejňovat ministerstvo zdravotnictví na svém webu.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Nový Covid Portál zahájil pilotní provoz

Praha | V pilotní verzi začaly fungovat webové stránky, které mají srozumitelně informovat o všech vládních opatřeních proti koronaviru a životních situacích v době epidemie.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Přetížené ordinace i telefonní linky

Milí pacienti, chtěli bychom vás informovat, že všechny ordinace ZZMV i v těchto krizových stavech pracují na 150 %. Chtěli bychom vás také požádat, abyste měli trpělivost při telefonování lékařům a sestřičkám a volali opravdu jen v případě objednání na vyšetření, prohlídku nebo při dalších závažných stavech, případně ohledně dotazů, na které nenajdete odpověď na našich webových stránkách.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Aktuálně platná opatření Vlády ČR

V Česku se na základě usnesení Vlády ČR dále zpřísňují opatření, kterými chce vláda zpomalit šíření koronaviru. Od čtvrtečních (22. 10. 2020) 6:00 hodin zůstaly otevřeny jen obchody se základním sortimentem (potraviny, drogerie, lékárny) či prodejny s domácími potřebami nebo krmivem. Ostatní maloobchod i provozovny služeb jsou zavřené, stejně tak školy, divadla či restaurace. Níže je celkový souhrn všech platných opatření.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Od středy roušky i venku nebo v autě

Od pondělí platí omezení vztahující se na svatby a pohřby. Od středy pak bude povinné nosit roušky i venku.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Vláda od středy zpřísní preventivní opatření

Vláda ČR | Od středy 14. října dojde na území České republiky k dalšímu zpřísnění protiepidemických opatření. Jejich rozsah schválila vláda Andreje Babiše na jednání v pondělí 12. října 2020. Rozhodla rovněž, že ze státních rezerv uvolní 190 000 respirátorů typu FFP2 a milion roušek pro těžce hendikepované osoby, a schválila také uvolnění až 205 milionů korun na nákup remdesiviru.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Výzva kolegů z ÚVN Praha

Uzdravení z covid-19, pomozte nemocným! Prosíme vyléčené pacienty z infekce COVID-19, aby kontaktovali transfuzní oddělení Ústřední Vojenské Nemocnice v Praze 6. Vaše plazma pomůže v léčbě pacientů s vážným průběhem onemocnění covid-19 v celé České republice!  

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Vládní opatření | 8. 10. 2020

Vláda ČR kvůli šíření epidemie covid-19 omezí sportovní, kulturní a společenské akce, činnost úřadů i škol, rodičům prodlouží ošetřovné.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Co dělat když mám příznaky na Covid-19?

Jednoduché shrnutí základních opatření a postupů pro všechny, kteří mají příznaky nemoci Covid-19. Dokument MZČR si můžete i stáhnout pro vlastní potřebu.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Pravidlo 3R zvládne každý

Pravidlo 3R jako mantra dnešních dnů. Prosíme nejen naše pacienty, ale celou širokou veřejnost - dodržujte pravidlo 3R!

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

eRouška. Novinka - ověření pomocí SMS kódu

Spouští se automatické odesílání ověřovacích SMS kódů pro uživatele eRoušky s pozitivním testem na COVID-19. Jako doplněk budou SMS kódy nadále odesílat pracovníci hygieny a podpora eRoušky na info@erouska.cz. 

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Podporujeme Výzvu z první linie

Vážené kolegyně, vážení kolegové,   rád bych Vás touto formou informoval, že vedení ZZMV a poradní sbor ředitele se plně ztotožňují s „Výzvou z první linie dne 5. října 2020“. Výzvu lékařů a zdravotníků z covidových oddělení a jednotek intenzivní péče považujeme za zcela autentickou a aktuální.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Pacienti, senioři, veteráni - nechoďte, prosím, napřed nám zavolejte

Prosíme naléhavě naše klienty a pacienty, zejména však seniory a veterány, aby nechodili do našich ordinací bez předchozí telefonické dohody.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Policisté pomohou hygienikům s trasováním

Ústřední krizový štáb (ÚKŠ) | Hygienickým stanicím pomůže s trasováním kontaktů až 250 policistů. V případě schválení vládou zajistí rozvoz respirátorů učitelům Ministerstvo vnitra spolu s hasiči. 

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Co dělat kdy jsem byl v kontaktu s pozitivním?

Jednoduché shrnutí základních opatření a postupů pro všechny, kteří byli v kontaktu s osobami s nemocí Covid-19. Dokument MZČR si můžete i stáhnout pro vlastní potřebu.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Od pondělí nouzový stav

Vláda ČR vyhlásila na území České republiky od pondělí nouzový stav na 30 dnů, do 18. října omezila hromadné akce.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Ústřední krizový štáb opět aktivován

V pondělí se sešel Ústřední krizový štáb. Ministerstvo vnitra představilo revizi krizové legislativy. 

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Laboratoře budou informovat pacienta o pozitivním výsledku testu na covid-19 elektronicky

Ministerstvo zdravotnictví | Od 17. září 2020 mají všechny laboratoře zajišťující vyšetření vzorků za pomoci RT-PCR testu na přítomnost nového koronaviru SARS-CoV-2 informovat pacienta o pozitivním výsledku prostřednictvím textové zprávy nebo elektronickou poštou (e-mail). Ukládá jim to nové mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví. Doposud bylo možné takto sdělovat pouze negativní výsledek.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

eRouška 2.0 | Chráním sebe, chráním Tebe!

Chraňte sebe i své blízké s chytrou aplikací eRouška. Dnes ráno byla vydána nová verze aplikace - eRouška 2.0.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Pravidlo 3R

Dodržujme všichni pravidlo 3R!  

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Od čtvrtka jen s rouškou

MZČR | Od čtvrtka jsou povinné roušky ve vnitřních prostorách budov v celé ČR.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Zpřísňujeme epidemická opatření

Praha | ZZMV od 1. 9. 2020 dále zpřísnilo již zavedená epidemická opatření proti COVID-19.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Astma a relevantní informace

V souvislosti s epidemickými opatřeními se nás často ptáte na astma.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Je 1. září. Nový školní rok a nová opatření

Jaká jsou nová omezující pravidla, která mají od 1. září 2020 bránit dalšímu šíření koronaviru?

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Přihlaste se na IV. odbornou konferenci ZZMV: Koronavirus – práce zdravotníků v nouzovém stavu

Vážení kolegové a kolegyně, dovolujeme si Vás srdečně pozvat na čtvrtou odbornou konferenci, věnovanou především práci zdravotníků v nouzovém stavu v pandemii koronaviru, kterou naše zdravotnické zařízení pořádá ve spolupráci s respektovanými odborníky a přednášejícími nejen ze ZZMV, ale i z jiných špičkových pracovišť. 

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Od 1. září opět v rouškách

Rady vlády pro zdravotní rizika rozhodla: Roušky se vracejí. Od 1. září budou povinné v MHD, ve veřejné dopravě i ve vnitřních prostorách – například v obchodech, ale i ve školách mimo třídy.  

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Covid SEMAFOR

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Ústavem zdravotnických informací a statistiky připravilo systém čtyř stupňů pohotovosti (takzvaný semafor), na které jsou navázány rámcové postupy, činnosti a protiepidemická opatření orgánů ochrany veřejného zdraví.  

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Nová informační linka MZČR

MZČR | Ministerstvo zdravotnictví spustilo novou linku pro veřejnost, zdravotnická část linky 1212 končila. Ministerstvo zdravotnictví zřizuje novou zdravotnickou linku pro veřejnost pod číslem 224 972 222. ​

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Zpřísnění pravidel na severu Moravy

Praha | Ministerstvo zdravotnictví v pondělí ráno informovalo o opatřeních proti šíření nemoci COVID-19.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Další uvolňování opatření

Vláda ČR | Od pondělí 22. června se uvolňují další opatření zavedená kvůli koronavirové epidemii. Mohou se pořádat akce až pro 1000 osob, provoz koupališť, ZOO, hradů nebo galerií se vrací do normálu. Roušky v hromadné dopravě zůstávají povinností do konce června, pak by se ale i toto nařízení mohlo rozvolnit. Žáci si vysvědčení budou moci vyzvednout osobně.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Ministr vnitra ocenil zdravotníky ZZMV

Vrcholní představitelé resortu Ministerstva vnitra ČR v čele s ministrem v úterý odpoledne poděkovali pracovníkům Zdravotnického zařízení Ministerstva vnitra.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Od pondělí další zmírnění opatření

Pondělí 25. 5. 2020 | Harmonogram uvolňování podnikatelských činností, opatření ve školách a v sociálních službách.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Končí nouzový stav, ne ale úsilí ZZMV

Dnešní půlnocí končí nouzový stav. Česká republika se nadechne.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Výzva k jednání v jednacím řízení bez uveřejnění | OOPP

Zdravotnické zařízení Ministerstva vnitra vyhlašuje Jednací řízení bez uveřejnění na nákup osobních ochranných pracovních prostředků (JŘBÚ) z důvodu epidemie koronaviru.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Dekontaminace - hlavní téma dne

Praha | Včera celý den na cvičení hasičů, společně s kolegyněmi ze Státního zdravotního ústavu, Policií ČR a dalšími experty. Téma? Účinnost různých forem a metod dekontaminace.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Úzkost z úzkostných stavů

Úzkost nebo úzkostné stavy jsou do jisté míry přirozeným stavem. Úzkost nám pomáhá lépe se soustředit nebo čelit nebezpečné situaci, která nám hrozí. Je to stav, který nám umožňuje přežít. Skutečným problémem se stávají, pokud se objevují stále častěji a úzkost nepramení z konkrétní situace, ale z neurčité hrozby či dokonce obavy nemají vůbec reálný základ, jen všeobecný charakter. 

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Frýdek děkuje za podporu

Děkujeme milým lidem z Palkovic, kteří si na nás v ordinaci a testovacím místě ZZMV, ale také na kolegy z Policie ČR vzpomněli a zpříjemnili nám všem dnešní sváteční službu.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Ve svátky jako ve všední den

Za brzkého rána další dekontaminační a desinfekční proces odběrových stanů. Rutina i ve sváteční dny.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

České mozky a zlaté ruce

Skvělé masky z ČVUT už mají i zdravotníci ZZMV.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Riziko přenosu COVID-19 pro zachránce během provádění KPR

Návrh konsenzuálního stanoviska a léčebného doporučení ILCOR k veřejné diskuzi ze dne 30. 3. 2020

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

S lítostí a zármutkem | kondolence Thomayerově nemocnici

Přesně tyto okamžiky jsou v našich profesích zdravotníků jedny z nejbolestivějších a netíživějších. 

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Covid: Psychologická doporučení pro veřejnost

Kdy jindy, než právě v krizi je potřeba zachovat si chladnou hlavu a zdravý rozum. Zázračné rady neexistují, ale ověřené postupy ano.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Jsme v tom spolu. Pro vás.

Zdravotníci patří mezi nejohroženější profese v boji proti COVID-19. Uvědomují si to. Vědí, co se děje, znají vysoké riziko, které podstupují. A přesto jsou s vámi v ordinacích, v sanitkách, ambulancích nemocnic, u vašich lůžek, u vás doma. I přes vysoké riziko, že se sami nakazí, a že sami onemocní. V Itálii je infikováno už 8 % zdravotníků.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

MVČR a SUZ | přijímací středisko se zvláštním režimem

Kvůli pandemii koronaviru zřizujeme středisko pro nově zajištěné cizince a nové žadatele o mezinárodní ochranu.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Vládní opatření | 17. - 19. 3. 2020

Uvádíme další krizová opatření Vlády České republiky zveřejněná ve Sbírce zákonů ve dnech 17. - 19. 3. 2020.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Rychlotesty letadlem

Za účasti 1. místopředsedy vlády a ministra vnitra Jana Hamáčka, ministra obrany Lubomíra Metnara a ředitele ZZMV Miroslava Červenky, jsme na letišti Kbely převzali rychlo-testery na onemocnění Covid-19. Letadlo AČR přistálo po letu z Číny přesně ve 2:10 našeho času.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Jsme v tom společně!

Celosvětově se řadu týdnů řeší nákaza virem COVID-19. Ohnisko se bohužel přesunulo do Evropy a významně se dotýká naší země. Koronavirová pandemie se dostala do popředí společenské diskuze.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Krizová opatření Vlády ČR | 16. 3. 2020

Usnesení Vlády České republiky zveřejněná ve sbírce zákonů v částce č. 37 ze dne 16. března 2020.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Nechoďte, zavolejte a dodržujte pravidla

Opakujeme nutná a základní pravidla chování. Jsou určena zejména našim pacientům a klientům, ale řídit by se jimi měli všichni. #spoluproticovid

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Nový web MZČR ke koronaviru

V souvislosti s aktuálním výskytem koronaviru v České republice spouští od 12. března Ministerstvo zdravotnictví ČR nové stránky https://koronavirus.mzcr.cz. Široká veřejnost zde najde aktuální statistiky o laboratorních vyšetřeních, informace a opatření vydaná v souvislosti s koronavirem. Stránky jsou průběžně aktualizovány.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

NOUZOVÝ STAV | 12. 3. 2020 od 14:00 hod

Vláda ČR na návrh ministra vnitra schválila vyhlášení nouzového stavu na celém území České republiky. Nouzový stav je vyhlášen od dnešních 14 hodin na dobu 30 dnů. 

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Co byste měli vědět o koronaviru?

Animované video Ministerstva zdravotnictví shrnuje základní pravidla, jak se chránit před nákazou koronavirem a také kontakty, kam se může člověk obrátit pro radu nebo pomoc.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Mimořádná opatření | uzavření škol a omezení akcí

Ministerstvo zdravotnictví České republiky vydalo po dalším ranním jednání bezpečnostní rady státu v úterý 10. března 2020 další mimořádné opatření, kterým zakazuje od 10. 3. od 18:00 hodin kulturní, sportovní a společenské akce nad 100 osob a od zítřka, tj. 11. března, se zakazuje také přítomnost žáků na základních, středních a vyšších odborných školách a školních zařízeních.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

ZZMV ke COVID 19

Souhrn toho nejpodstatnějšího. Stručně a jasně CO, KDY a JAK.  

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Mimořádné opatření - nařízení karantény pro osoby blízké

Ministerstvo zdravotnictví České republiky vydalo v neděli 8. března 2020 další mimořádné opatření, kterým nařídilo karanténu pro osoby blízké.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví dnes vydalo nové mimořádné opatření, a to vzhledem k výraznému šíření onemocnění COVID-19 na území Itálie (cca 4 000 případů) a skutečnosti, že dominantní počet nakažených osob v České republice se nakazilo při svém pobytu na území Itálie. Podle našich informací je v Itálii t. č. 16,5 tisíce Čechů.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Jak si správně mýt ruce

Věděli jste, že více jak 90 % lidí provádí mytí rukou chybně, málo nebo vůbec?

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

CORONAVIRUS-19 I informační leták ZZMV

Zdravotnické zařízení Ministerstva vnitra od počátku vzniku epidemie COVID-19 přináší a také předává nové informace. Na základě nových a nových informací postupně aktualializujeme všechna doporučení, metodiku a opatření.

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Zpravodajský souhrn ZZMV| COVID-19

Zveřejňujeme základní informace Krizového štábu ZZMV o vývoji šířící se epidemie koronaviru – COVID-19. Zpravodajský souhrn vydáváme každý den od vzniku epidemie v Čínském Wu-chanu.  

Pokračovat ve čtení

Miloš Navrátil

Zobrazit další novinky
Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV VI. odborná konference ZZMV