Nová moderní pracoviště Polikliniky Praha

Nová moderní pracoviště Polikliniky Praha

V současnosti dochází k neustálému vývoji lékařské techniky, která má nezastupitelný význam pro ochranu a péči o zdraví, potažmo o samotný lidský život. Moderní technologie usnadňují diagnostiku a napomáhají tak lékařům stanovit včasnou a efektivní léčbu.

ZZMV má modernizaci přístrojového vybavení, tedy kroky k jasnému přínosu pro pacienty a klienty, jako jednu ze svých priorit. V posledních týdnech konce roku byl dokončen projekt postupného nákupu několika přístrojů pro umístění na Poliklinice Praha. Jako úplně poslední byl zakoupen a instalován echokardiografický přístroj poslední generace, o kterém přineseme více informací a rozhovor v příštím vydání Newsletteru ZZMV.

Všechny tyto nové špičkové přístroje slouží jak pro lékaře a jejich pacienty na pracovištích Polikliniky Praha, tak současně i pro ObZZ Praha, tedy pro všechny pacienty z Prahy a Středních Čech. 

Centrum zobrazovací diagnostiky

RTG pracoviště

Disponuje moderním digitálním RTG přístrojem CMP 200
, který zajistí vysokou kvalitu námi provedených snímků. Co je značnou výhodou, rentgenový komplet obsahuje i vyšetřovací stůl s elektrickým ovládáním. To ocení především pacienti se sníženou hybností.

Dalším novým přístrojem je zubní panoramatický rentgen. Jde o jeden z nejmodernějších přístrojů poslední generace. Snímky z nového rentgenu jsou velmi přesné a dobře čitelné. Zásadně usnadňují diagnostiku a plánování ošetření kazů, endodoncie, ortodoncie, implantátů a dalších chirurgických postupů, V neposlední řadě pak snímky z takového rentgenu pomohou i při vzdělávání pacienta. Pro ně je navíc samotné rentgenování příjemné a nijak zatěžující. Při každém snímkování dochází k lineárnímu přenosu dat, takže pacientovy snímky se lékaři zobrazují rovnou v ordinačním počítači. Více i zde.
 
Jaký je rozsah radiodiagnostických vyšetření?

 • RTG lebky, obličejového skeletu, očnic, pyramid, páteře, horních a dolních končetin, hrudníku a břicha
 • spec. projekce, dynamické a šikmé snímky páteře, držené snímky a snímky v zátěži horních a dolních končetin, Y projekce + spec. projekce pyramid
 • OPG snímky zubního panoramatického rentgenu

Zubní rentgen využívají nejen zubní lékaři Polikliniky Praha, kde je přístroj instalován, ale také lékaři z ObZZ Praha (Praha + Středočeský kraj) a radiologický asistent Jaroslav Platil

USG pracoviště

Ultrasonografické pracoviště je vybaveno ultrazvukem Samsung Medison SonoAce X8. Přístroj disponuje ultrazvukovým systémem pracujícím s technologiemi, které umožňují rychlou a spolehlivou diagnostiku. Pokročilé funkce tohoto celotělového ultrazvukového přístroje pomáhají navíc zredukovat čas vyšetření a rozšiřují portfolio vyšetření o další aplikace. Doplnění systému přináší do našeho zařízení nové možnosti, čímž se snažíme držet krok s nejmodernějšími pracovišti. Jde o přístroj s poměrně velkým spektrem zobrazovacích režimů s procesy pro dosažení vysoké kvality diagnostického obrazu.

Jaký je rozsah sonografických vyšetření?

 • horní polovina břicha (játra, žlučník, pankreas, sleziny, lymfatické uzliny a cévní struktury, ledviny a jejich okolí)
 • dolní polovina břicha (ledviny a jejich okolí vývodné močové cesty, močový měchýř, děloha a adnexa u žen, u mužů prostata)
 • karotidy a vertebrální tepny, končetinové tepny (dolní končetiny, horní končetiny neprovádíme)
 • žilní systém (k určení rozsahu žilní trombózy)
 • oblast krku (štítná žláza, příštítná tělíska, slinné žlázy, lymfatické uzliny krku a nadklíčkové oblasti)
 • měkké tkáně, klouby a šlachy
 • prsa (u žen), skrota (varlata) u mužů neprovádíme
 • měkké tkáně (hematomy, abscesy, tumory)
 • volná či opouzdřená tekutina (nitrohrudně, nitrobřišně, včetně pánve)

Jak se připravit na plánovaná sonografická vyšetření?

 • u sonografie horní poloviny břicha: játra, žlučník, slinivka, střevní kličky je nutné být nalačno alespoň 8 hod před vyšetřením (pít během do této doby je možné vodu bez bublinek, čaj)
 • pro cílenou sonografii střevních kliček nebo slinivky břišní je nutné zařadit nenadýmavou stravu
 • potřebné léky užít jak třeba
 • u sonografického vyšetření ledvin a močového měchýře + orgány v malé pánvi je nutná dostatečná náplň měchýře (pocit "plného měchýře"): před vyšetřením 2 hod nemočit + během této doby postupně vypít zhruba 0,5 - 0,75 litru tekutiny
 • na žádanky (prosím) srozumitelně uvádějte, jaký konkrétní přínos bude mít požadované vyšetření pro vaši léčbu
 • pacienty (prosím) řádně poučte o přípravě (a při požadavku vyšetření malé pánve zdůrazněte nutnost plného močového měchýře)
 • pokud máte podezření na onemocnění pankreatu, na žádanku tuto informaci uveďte a u obézních pacientů (nebo trpících meteorismem) proveďte přípravu Espumisanem (den před vyšetřením 3x2 tob., v den vyš. 2 tob. ráno)

Sonografická vyšetření bez přípravy?

 • karotidy a vertebrální tepny, končetinové tepny (dolní končetiny, horní končetiny neprovádíme)
 • žilní systém (k určení rozsahu žilní trombózy)
 • oblast krku (štítná žláza, příštítná tělíska, slinné žlázy, lymfatické uzliny krku a nadklíčkové oblasti)
 • měkké tkáně, klouby a šlachy
 • měkké tkáně (hematomy, abscesy, tumory)

RDG pracoviště a USG pracoviště je součástí Polikliniky Praha, která sídlí na adrese Lhotecká 559/7, budova H, 143 01 Praha 12 – Kamýk. Pracoviště se nachází v přízemí polikliniky. Kontaktní telefon: 974 827 872 nebo 974 827 874. Pracoviště mají ve své gesci dvě zkušené lékařky: MUDr. Hana Chlápková a MUDr. Anna Suchonová a společně s nimi opět neméně zkušený radiologický asistent Jaroslav Platil.

ZZMV se i nadále bude věnovat prosazování moderního přístupu k pacientům, tedy vč. pořizování pokročilé lékařské techniky. Naši pacienti a klienti, tedy především policisté a hasiči, za to určitě stojí.

Chráníme zdraví těch, kteří pak chrání nás

Foto: ©ZZMV

Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV Nominujte své nejoblíbenější sestřičky a zdravotníky III. odborná konference ZZMV: Pracovně lékařská služba (PLS)