SOS 2018 bude skutečně extrémně náročné

SOS 2018 bude skutečně extrémně náročné

Už v pátek odpoledne bude zahájen jubilejní 10. ročník metodického cvičení záchranářských družstev, které patří k těm nejnáročnějším a současně nejrespektovanějším soutěžím u nás.

Nad SOS EXTREME ​podruhé v řadě převzalo záštitu Zdravotnické zařízení Ministerstva vnitra (ZZMV). 
Kromě samotné podpory budou záchranáři a zdravotníci ZZMV spolupracovat přímo na místě noční etapy a zapojí se také do rozhodcovské role. Vypomáhat bude i speciální sanitní vůz AMAROK, který se již několikrát účastnil misí pyrotechniků např. v Bosně a Hercegovině.
 

Cvičení, které pořádá Asociace dobrovolných záchranářů ČR, z. s., se uskuteční ve dnech 27. 4. – 29. 4. 2018 v lokalitě Dobříšsko – Kytín – Mníšek pod Brdy – Řevnice. Zúčastní se 18 týmů, které tvoří jak studenti lékařských fakult a zdravotnických záchranářských škol, ale také např. hasiči nebo záchranáři neprofesionálové.

Soutěž se skládá ze dvou částí. Noční etapa, v areálu bývalé vojenské základny Na Klondajku, prověří spolupráci a koordinaci všech zúčastněných týmů a složek IZS při společných úkolech. Při denní etapě pak plní úkoly každé družstvo samo za sebe. Trasa bude dlouhá 21 km a bude probíhat v náročném terénu úpatí Brdského hřebene. Jako odborný vzdělávací projekt je SOS EXTREME po celou dobu připravo­ván s velkým důrazem na kva­litu a aktuální postupy a trendy.

Organizaci a celý průběh pomáhají zabezpečit všechny složky integrovaného záchranného systému.

Už deset let věnujeme maximální úsilí pro přípravu klání čtyřčlenných zdravotnických týmů. Připravujeme modelové situace vycházející z odborných kazuistik, doplněné o pochod náročným terénem. Tento „závod“ obsahující noční a denní etapu dokonale prověří schopnosti, fyzickou a psychickou odolnost družstev.

Lukáš Tláskal, DiS., předseda ADZČR, z. s., ředitel cvičení

Akce je koncipována především jako vzdělávací projekt. Díky tomu je každý postup družstva bezprostředně po provedení úkolu vyhodnocen a soutěžícím je dána zpětná vazba. Okamžitě se tak od kvalifikovaných a zkušených rozhodčích dozvídají, kde udělali chybu, jaké jsou alternativy postupů nebo jaké moderní trendy se k dané situaci vztahují.

Považuji za důležité podporovat akci, která je významná svým důrazem na vzdělání, při které nejde jen o soutěžení jako takové. Každý, kdo se SOS 2018 EXTREME zúčastní, odejde rozhodně bohatší o zkušenosti, které ve školní lavici nebo ve své běžné praxi nezažije. O to větší je pak pro soutěžní týmy přidaná hodnota v zapojení složek IZS. V takovém rozsahu a v takové intenzitě jde o akci skutečně jedinečnou.

Mgr. Jan Louška, ředitel ZZMV

Dokonalost modelové situace je přímo závis­lá na figurantech a reálnosti maskování jejich poranění. Finální podobu pak dotváří pyrotechnické efekty jako střelba, výbuchy, zakouření prostor. Kombinací těchto faktorů
se pak zasahující družstvo dostává do nervy drásajících situací, kde pro tolik rušivých elementů mnohdy ztrácí jejich naučené postupy veškerou účinnost.

Nejde o laciný efekt. Naopak. Realita je klíčem k úspěchu. Vzbuzuje emoce, zneklidnění a nutí účastníky koncentrovat se na záchranu života – tedy přesně stav, který každodenně prožívají profesionální záchranáři.

Lukáš Tláskal, DiS., předseda ADZČR, z. s., ředitel cvičení

Předchozí ročníky SOS EXTREME v číslech:

- na každý ročník soutěže připadá v průměru 12 modelových situací;

- všech dosavadních ročníků se doposud účastnilo více jak 120 družstev;

- připravilo, zinscenovalo a neposlední řadě bylo společně s figuranty odehráno více než 1 000 „hereckých“ scén;

- průměrně v každém ročníku asistovalo více jak 130 figurantů;

- počet rozhodčích se pohybuje v průměru 60 lékařů, expertů a specialistů na soutěž.

Pro média, akreditace

Média se mohou účastnit noční i denní části SOS EXTREME 2018. Z důvodů zajištění bezpečných podmínek a průběhu akce je nutná akreditace.
 
Jedna z podmínek akreditace a pohybu v místech konání cvičení je vybavení reflexní vestou nebo jiným ochranným oděvem s reflexními prvky. Žádosti, prosíme, pošlete do 26. 4. 2018 do 13:00 hodin na e-mail: milos.navratil@zzmv.cz.
 
Konzultace a podrobnosti k časům a místům získáte i na telefonu 730 546 895 – Miloš Navrátil, ZZMV.

V žádosti o akreditaci, prosím, uveďte:

  •  jméno a příjmení
  •  redakci, název média
  •  mobilní telefonický kontakt a e-mail
  • SPZ automobilu, kterým přijedete na místo


Foto: ZZMV a Petr Šedivý

Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV Nominujte své nejoblíbenější sestřičky a zdravotníky III. odborná konference ZZMV: Pracovně lékařská služba (PLS)