Rozhovor: Mgr. Jan Smetana. Seznamte se s novým ředitelem ZZMV

Rozhovor: Mgr. Jan Smetana. Seznamte se s novým ředitelem ZZMV

Na přelomu roku 2018/2019 vyhlásilo Ministerstvo vnitra, jako náš zřizovatel, otevřené výběrové řízení na pozici ředitele Zdravotnického zařízení Ministerstva vnitra.

Do výběrového řízení podalo přihlášku celkem 9 uchazečů a uchazeček. Jeden z nich nesplňoval kvalifikační předpoklady a další požadavky. K pohovorům byli následně pozváni všichni uchazeči s tím, že k dalšímu vyhodnocení vypracovali písemnou práci v rozsahu maximálně 5 normostran na téma: „Řízení, vize a další směřování Zdravotnického zařízení Ministerstva vnitra“.

Na základě výběrového řízení byl vybrán a ke dni 1. 4. 2019 jmenován do funkce ředitele ZZMV Mgr. Jan Smetana.

Abychom Vám nového ředitele ZZMV lépe představili, předali jsme mu několik otázek a požádali o odpovědi.


Pane řediteli, vítáme Vás v týmu pracovníků ZZMV. Mohl byste nám o sobě něco prozradit? Jaké pracovní a manažerské zkušenosti máte?

Po dvě období, i když ne celé, jsem byl místostarostou Městské části Praha 5, kde jsem řídil kolektiv asi 80 úředníků. Mimo to jsem měl v devadesátých letech Realitní kancelář se zaměstnanci. Samozřejmě, že řízení soukromého podniku se liší od státní správy, jako je ZZMV.

Proč jste si vybral právě naši instituci a proč jste se zúčastnil otevřeného výběrového řízení MVČR?

Zdravotnictví mne dlouhodobě zajímá a podobné zařízení bylo pro mne výzvou manažerskou i lidskou. Jak jsem si přečetl veřejně dostupné dokumenty o tomto zařízení, tak v současné době, vzhledem k tragickému nedostatku praktických lékařů, jde spíše o krizové řízení.

V čem je ZZMV odlišné od institucí, ve kterých jste byl manažerem dříve?

Především se liší delimitací pracovišť po celé republice. Specifická je také lékařská služba pro Policii ČR, Hasičský záchranný sbor ČR a pracovníky Ministerstva vnitra.

Na co se zaměříte v nejbližší době? Jaké budou Vaše první kroky?

Především se musím seznámit se všemi pracovišti a s jejich problémy. To znamená na začátek budu hodně cestovat po celé republice. Je třeba oslovit další lékaře, kteří by se mohli stát součástí našeho kolektivu. Dalším krokem bude strategická analýza současného stavu zařízení z hlediska lidí, úspor a vypracování dlouhodobých strategií. Východiskem bude hloubkový audit provedený v nedávné době Ministerstvem vnitra.

Jaký je Váš střednědobý plán? Kde byste rád viděl ZZMV třeba za tři roky?

Především jako finančně i personálně konsolidované zařízení s dlouhodobou vizí. Základem musí být vyrovnaný finanční plán, který bude odpovídat situaci na pracovním trhu. Hlavním cílem bude převedení všech dokumentů do elektronické podoby. 

Co byste rád sdělil všem kolegyním a kolegům v ZZMV?

Lékaři a zdravotnický personál musí především léčit a až potom vyplňovat formuláře. Technika je nesmí zdržovat, musí být kvalitním sluhou, nikoli pánem.

Vaše oblíbené motto nebo citát?

 „Nechtěj být člověkem, který je úspěšný, ale člověkem, který za něco stojí.“ Albert Einstein.

Děkujeme za Váš čas. Hodně štěstí.
Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV Sledujte aktuální informace COVID-19 Nominujte své nejoblíbenější sestřičky a zdravotníky