ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Mutace koronaviru

Mutace koronaviru

Koronavirus mutuje mnohem pomaleji než např. virus chřipky. Je ale pravda, že vznikají i mutace, které mohou být odolné vůči doposud schváleným vakcínám, což je vážný problém.


Pokud skutečně dojde na „černý scénář“ rozšíření mutací odolných vůči nynějším vakcínám, bude potřeba intenzivně sledovat výskyt takových variant a snažit se je maximálně eliminovat z populace.

Podobně jako u chřipky se nejspíše budou vakcíny muset přizpůsobovat cirkulujícícm kmenům viru. Nové typy vakcín (vektorové a mRNA) ale naštěstí umožňují rychlou reakci na tyto změny.
Současně bude nutno vyvíjet terapeutické monoklonální protilátky a antivirotika účinná proti nim, ale také nové účinné vakcíny. S trochou štěstí by se mohlo podařit i tuto vážnou komplikaci rychle zvládnout. Původní autor textu: prof. RNDr. Václav Hořejší, CSc.

Shrnutí v 15 sekundách můžete vidět na kanále MZ ČR  Youtube
 

Robert Koch-Institut o mutacích koronaviru

Přehled a doporučení týkající se znepokojivých variant viru SARS-CoV-2 (VOC) vydal i špičkový německý a světově renomovaný Institut Roberta Kocha (Robert Koch-Institut) ve svém článku ze dne 4. 2. 2021.
 
Zástupci znepokojujících variant virů (zkráceně VOC) byli identifikováni po celém světě, ale také v Evropě. Molekulárně biologické podrobnosti o variantách najdete pod SARS-CoV-2: Základní virologické údaje a varianty virů. Dynamika šíření variant v některých státech je znepokojivá. U těchto a budoucích variant viru se závažnost onemocnění a přenositelnost může případně změnit ve srovnání s původně cirkulující variantou viru. Kromě toho existuje riziko, že by mohla být snížena účinnost vakcín, které se v současné době používají proti novým variantám, protože neutralizující protilátky vytvořené očkováním poskytují horší ochranu proti modifikovanému viru. To je v současné době dále zkoumáno v řadě vědeckých studií.
 
B.1.1.7: V prosinci 2020 britské úřady oznámily novou variantu viru SARS-CoV-2 (linie B.1.1.7), která se ve Velké Británii šíří od září 2020. Podle současného stavu poznání je ještě snadněji přenosný z člověka na člověka než dříve cirkulující varianty a má vyšší reprodukční číslo, takže jeho šíření je obtížnější zvládnout. Zatímco na začátku se nepředpokládalo, že by tato varianta byla spojena s těžšími průběhy onemocnění, nyní existují počáteční náznaky – s omezenými údaji – že by to mohlo být spojeno se zvýšenou úmrtností na případy. Dosud neexistují žádné náznaky snížené účinnosti vakcín.
 
B.1.351: Tato virová varianta z Jižní Afriky byla také poprvé hlášena v prosinci 2020. Podle počátečních studií je také spojena s větší přenositelností. Mezitím byly publikovány první studie, které naznačují, že ochrana poskytovaná neutralizujícími protilátkami, složkou imunitního systému, může být snížena proti této variantě u lidí, kteří byli infikováni původní variantou nebo kteří dostali vakcínu na jejím základě.
 
B.1.1.28 P.1: Tato varianta SARS-CoV-2 nejprve kolovala v brazilském státě Amazonas a její změny jsou podobné variantě jihoafrické. Zvýšená přenositelnost je rovněž považována za myslitelnou. Je zde také diskutováno možné snížení účinnosti neutralizujících protilátek u těch, které byly získány nebo očkovány.

Důležité je vědět, že vědci po celém světě zkoumají každou stávající mutaci a zaznamenávají informace i o všech nových mutacích.

A jak už bylo řečeno na načátku článku, nové typy vakcín (vektorové a mRNA) naštěstí umožňují rychlou reakci na tyto změny. Pozoruhodné a také nadějné výsledky ohledně vakcín a odolnosti proti mutacím pocházejí z Izraele, kde se prokazuje odolnost vakcíny Comirnaty (BioNTech/Pfizer). Stejný předpoklad je i ostatních vakcín. 

Zdroj: Robert Koch-Institut | CovidPortál | MZ ČR

 

Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV VI. odborná konference ZZMV