
Chřipka. Můžeme se jí vyhnout? Prevence pomáhá
V celém Česku je klasická chřipková epidemie a podle předpokladů potrvá zhruba šest až osm týdnů. Cirkulují oba typy virů, tj. jak chřipky typu A, tak i chřipky typu B, a to s vyšším podílem chřipky typu A.
Údaje o počtech nemocných nijak nevybočují z každoročních statistik. Rozhodně se tedy neděje nic, co bychom nezažili již nespočetněkrát dříve.
Tento článek není o koronaviru 2019nCoV, i když prevence před onemocněním, o které píšeme níže, je vlastně stejná.
Pacientů s chřipkou přibývá ve všech krajích. Na 100 000 lidí připadá 1 452 nemocných. Proti minulému týdnu stoupl počet pacientů o 29,8 procent (data SZÚ). Údaje pravidelně a vždy hlásí všichni lékaři krajským hygienikům. Nemocných může být ještě víc. Řada lidí totiž do ordinací nedorazí. O epidemii se hovoří, když se počet pacientů pohybuje mezi 1 600 až 1 800 nemocnými na 100 000 lidí. Západní Evropa byla onemocněním zasažena již o dva týdny dříve. To, že do Česka chřipka dorazí, se předpokládalo.
Chřipkové onemocnění je komplikující zejména u starších lidí, kteří mají již základní onemocnění. To se týká i pacientů po operaci nebo s jinou nemocí, proto se přijímají některá preventivní opatření. Nemocnice napříč ČR například omezily, ale většinou i rovnou zakázaly, návštěvy pacientů.
Chřipka se liší od běžného nachlazení. Můžete pozorovat příznaky v podobě bolestí hlavy, zimnice, kašle, tělo jako v ohni a neschopnost udělat jakýkoli pohyb. Objeví se náhle, ale náš organismus s ní bojuje několik dní. Samotná horečka trvá obvykle tři až čtyři dny, kašel doznívá i deset dní. Celkovou slabost a malátnost můžete pociťovat až čtrnáct dní po vypuknutí nemoci. Nakažliví jste pro své okolí po celou dobu trvání horečky.
Jak se před chřipkou chránit?
Vyhnout se chřipce není jednoduché. Celková proočkovanost v celé populaci je u nás nízká. Právě proto hygienici doporučují absolvovat očkování proti chřipce, ideálně ale ještě před začátkem chřipkového období, protože doba na vytvoření protilátek trvá dva týdny.
Zdravotnické zařízení Ministerstva vnitra již řadu let očkuje policisty, hasiče a další pracovníky resortu. Víme, že se očkování osvědčuje a rozhodně jej doporučujeme. Vždy je třeba se poradit se svým praktickým a lékařem a nechat se naočkovat včas, tedy ještě před příchodem chřipkové epidemie.
Důležitá je ovšem i další prevence. Pokud vyjdeme z toho, že chřipka je kapénková infekce, pak se přenáší především a zejména při kašlání a kýchání. Proto je důležité chránit sebe i své okolí. Musíme přísně dodržovat respirační hygienu, například nekýchat do rukou, ale do kapesníku apod. Naprosto nezbytné je používat jednorázové papírové kapesníky a užitečné je i krátké intenzivní větrání. Důležité je také dodržování hygienických zásad – pravidelně si mýt ruce, a to nejen po cestě v hromadné dopravě, ale pokud možno co nejčastěji. Velmi účinné, a přitom šetrné k pokožce rukou je používat dezinfekční gely.
Zdravý životní styl, pohyb a otužování posilují nespecifickou imunitu, při kontaktu s vysokou dávkou virů však infekci nezabrání. To ale neznamená, že máme na zdravý způsob života rezignovat. Naopak. Samozřejmě je důležité mít také stravu bohatou na přirozené vitamíny, ideálně vlákniny, ovoce a zeleninu. Zvyšte dávky vitamínu C. Také způsob, jak se oblékáme a současně i otužujeme, zda nepřetápíme v domácnostech, ale jak větráme. Rozhodně, to platí ale po celý rok, dodržujte přiměřenou fyzickou aktivitu, choďte pravidelně na procházky na čerstvém vzduchu. Základem ke zdraví je také kvalitní a dostatečný spánek.
Pokud onemocníte, je nutná i vzájemná ohleduplnost k ostatním – navštivte lékaře, poctivě užívejte léky, zůstaňte v klidu doma a nešiřte tak onemocnění dále.
Zdroj: KHS, MZdČR, SZÚ