ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Skončilo cvičení „JIH“

Skončilo cvičení „JIH“

Policie České republiky a ostatní složky, včetně ZZMV, prověřily nové postupy stanovené operačním plánem na úseku státní hranice na teritoriu Jihomoravského kraje.

Velitel řídícího štábu ve čtvrtek 30. 9. 2021 ve 12:00 ukončil součinnostní cvičení Policie České republiky a dalších orgánů kooperace, které odstartovalo včera v ranních hodinách doručením fiktivního rozhodnutí vlády České republiky, o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic. Kromě Policie České republiky se cvičení zúčastnily Hasičský  záchranný sbor, Celní správa České republiky, Vězeňská služba České republiky, Zdravotnického zařízení a další složky Ministerstva vnitra. Spolupráce všech složek fungovala na výborné úrovni.
 
Součásti cvičení bylo i zřízení a provoz registračního místa na bývalém hraničním přechodu Lanžhot a ověření funkčnosti nového systému registrace v souladu s operačním plánem v případě neoprávněného vstupu většího počtu migrantů na území České republiky přes vnitřní pozemní hranice. Výstavba a provoz registračního místa byla plně zajištěna ze strany Hasičského záchranného sboru. Na jeho výstavbě se podílelo 80 hasičů, 20 z nich pak na jeho provozu.

Celní správa České republiky poskytla pro účely cvičení speciální vozidlo s rentgenem, příslušníci Vězeňské služby se podíleli na eskortách migrantů příslušnému útvaru policie, případně jinému orgánu státní správy.
 
Do registračního místa dorazila první vlna migrantů včera v 15 hodin, kdy došlo k zajištění 15 cizinců v nákladním vozidle prostřednictvím detektoru tlukotu srdce (heartbeat). Druhá vlna migrantů byla zajištěna krátce po 18 hodině na zelené hranici, tentokrát za pomoci dronu Letecké služby Policie České republiky.
 
V rámci registračního procesu jsme si mohli vyzkoušet nejen nové postupy, ale také speciální techniku. V reakci na pandemii nemoci Covid-19 si zdravotníci hned na prvním pracovišti „Shromaždiště-vstup“ prověřili přístroj na detekci SARS-CoV-2. Zdravotníci dále zajstili pracovniště Triáž, Ošetřovna a Izolace.

Na pracovišti „Registrace“ policisté prováděli záznam o každém migrantovi prostřednictvím nových biometrických kufrů.
 
V rámci činnosti na hraničních přechodech se hlídky zaměřovaly  na úkoly související s nelegální migrací. Význam těchto činností se potvrdil již včera, kdy byli při kontrole zajištění dva cizinci, státní příslušnosti Maroka a dnes v ranních hodinách čtyři cizinci, pravděpodobně státní příslušnosti Pákistánu.
 
Díky profesionálnímu přístupu policistů, hasičů, celníků, příslušníků vězeňské služby i zdravotníků proběhlo cvičení bez komplikací.
 
Všem, kteří se podíleli na cvičení „JIH“ patří velký respekt a poděkování za skvěle odvedenou práci.

kpt. Bc. Renata Grecmanová
tisková mluvčí / spokesperson
SCP PČR

 

Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV VI. odborná konference ZZMV