ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Očkování proti klíšťové encefalitidě. Od 50 let zdarma, pro mladší bonusy

Očkování proti klíšťové encefalitidě. Od 50 let zdarma, pro mladší bonusy

Co je klíšťová encefalitida? Jedná se o onemocnění vyvolané virem klíšťové meningoencefalitidy, který patří mezi arboviry.

Onemocnění má sezónní charakter od března do listopadu s maximem výskytu od května do září. Mezi časté příznaky patří teplota, bolesti hlavy a neurologické příznaky.

Specifická antivirová terapie neexistuje, léčba je pouze symptomatická.

Prevence

Spolehlivou specifickou prevencí je očkování. Ochrana se vytvoří u 99 % naočkovaných. Očkování není povinné, ale je doporučeno všem lidem v riziku nákazy. Očkovat se mohou dospělí i děti v kterémkoliv období roku. Základní očkování sestává ze tří dávek.

 Od 50 let je očkování proti klíšťové encefalitidě hrazené ze zdravotního pojištění. Ostatním věkovým kategoriím na tuto vakcínu přispívají všechny zdravotní pojišťovny v rámci svých preventivních a bonusových programů. O výši příspěvku na očkování se můžete informovat u své zdravotní pojišťovny, nebo se podívejte na přehled příspěvků

Zdroj nákazy

Rezervoárem nákazy jsou teplokrevní obratlovci, zejména hlodavci, ptáci, savci volně žijící, popřípadě některá hospodářská zvířata (ovce, kozy); přenašečem a zároveň rezervoárem jsou také klíšťata.

Přenos

Nejčastěji se přenáší přisátím klíštěte obecného infikovaného virem klíšťové encefalitidy. Virus klíšťové encefalitidy mohou přenést všechna vývojová stádia klíštěte. Dále je možný přenos při odstraňování klíštěte. Může dojít k přenosu i pitím nepasterizovaného mléka ovčího, kozího, kravského a konzumací nepasterizovaných sýrů nebo jiných výrobků z tepelně nezpracovaného mléka, které může obsahovat virus.

Příznaky onemocnění

Průběh nemoci je obvykle dvoufázový. V první fázi trvající 2 až 7 dní, kdy se virus nachází v krvi, má nemoc chřipkovitý charakter. První fáze klíšťové encefalitidy může někdy chybět, tzn. u části nakažených se onemocnění neprojeví nebo jsou přítomny jen lehké nespecifické příznaky.
 
Poté následuje 4–10denní období bez potíží, po němž nastupuje druhá fáze projevující se postižením centrálního nervového systému. Typické onemocnění probíhá jako virový zánět mozkových blan s bolestmi hlavy, světloplachostí, zánětem spojivek anebo jako zánět mozku s poruchami spánku, paměti, koncentrace, rovnováhy, dezorientace, dochází k postižení hlavových nervů. Při postižení mozku a míchy (encefalomyelitida) se objevují obrny.

Smrtnost na klíšťovou encefalitidu je v ČR je pod 1 %.

Jak správně odstranit klíště?
  • Místo přisátí dezinfikujte jodovým či jiným dezinfekčním prostředkem.
  • Při vyndávání přichyceného klíštěte zvířeti i lidem použijte pinzetu, gumové rukavice nebo ubrousek; nesahejte na klíště holýma rukama.
  • Klíště vyviklejte pomocí pinzety nebo navlhčené textilie, nebo umělohmotné karty k tomu účelu určené; klíštětem lehce pohybujte ze strany na stranu, po 2-3 minutách se obvykle uvolní; klíštětem neotáčejte, zvyšuje se tak možnost nežádoucího přetržení.
  • Místo po odstranění klíštěte opět dezinfikujte jodovým či jiným dezinfekčním prostředkem.
  • Odstraněné klíště zlikvidujte, na klíště nesahejte holýma rukama ani ho nemačkejte; klíště zabalte do kousku papíru a na nehořlavém podkladu zapalte.
Mýty vs. Fakta

Mýtus – Při nákaze klíšťovou encefalitidou je nutné okamžitě začít užívat antibiotika.
Fakt: Klíšťová encefalitida je virové onemocnění, antibiotika jsou tedy neúčinná. Při léčbě klíšťové encefalitidy se tlumí projevy nemoci například pomocí léků proti bolesti a zvracení, sráží se horečka a užívají se léky na zmírnění otoku mozku.
 
Mýtus – Nákaza hrozí pouze v rizikových oblastech.
Fakt: Infikovaná klíšťata se nacházejí v nížinách, v horských oblastech i ve městech. Výskyt klíšťat v ČR je plošný a k přisátí infikovaného klíštěte může dojít v kterémkoliv kraji. Počet osob nakažených klíšťovou encefalitidou navíc v České republice v posledních letech roste.
 
Mýtus – Dospělý zdravý člověk, který nebývá nemocný, se nemusí klíšťové encefalitidy obávat. Onemocnění by u něj proběhlo bez následků.
Fakt: Klíšťová encefalitida může postihnout každého bez ohledu na věk a může zanechávat doživotní následky. U osob starších 55 let mívá onemocnění závažnější průběh a riziko trvalých následků je u nich větší než u pacientů mladších věkových kategorií.


Zdroje: 
https://www.nzip.cz/clanek/46-klistova-encefalitida
https://www.pozorkliste.cz/
http://www.szu.cz/.../klistova-encefalitida-v-ceske...
https://www.zpmvcr.cz/pojistenci/prevence/ockovani/ockovani-proti-klistove-encefalitide​ 

#kliste #encefalitida #ockovani

Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV VI. odborná konference ZZMV