ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

O kardiopulmonální resuscitaci v Oblastním zdravotnickém zařízení České Budějovice

O kardiopulmonální resuscitaci v Oblastním zdravotnickém zařízení České Budějovice

Dne 30. května 2017 proběhlo na Oblastním zdravotnickém zařízení České Budějovice (dále jen „ObZZ“) školení k používání automatického externího defibrilátoru (dále jen „AED“) firmy ZOLL, které byly dodány na základě smlouvy mezi ředitelem ZZMV a firmou OMS-MEDI s.r.o. Školení provedl pan Petr Tomáš, který jednak zastupuje dodavatelskou firmu, ale současně pracuje i jako záchranář u ZZS Středočeského kraje na výjezdové základně Jesenice.
 
Lektor náplň přednášky rozšířil o proškolení doporučených postupů pro resuscitaci. Tyto postupy jsou v současnosti platné jako tzv. guidelines 2015. Jsou vydávány Evropskou resuscitační radou každých 5 let a určeny jednak pro laickou veřejnost – jako základní a pro zdravotníky – jako rozšířená neodkladná resuscitace. Postupy připravují přední odborníci z celé Evropy, a to za využití množství různých výzkumů. Guidelines nejsou důležité pouze pro správný postup jak kardiopulmonální resuscitaci (dále jen „KPR“) provádět, ale též jak tyto postupy vyučovat. A právě tuto edukační činnost zdravotníci ObZZ provádějí v rámci zdravotnické přípravy příslušníků bezpečnostních sborů.   

Zaškolení obsluhy defibrilátorů ZOLL AED Plus provádím vždy společně s praktickým nácvikem neodkladné resuscitace. Pouhé technické zaškolení používání AED považuji za neprofesionální. Tento konkrétní typ AED přístroje má velikou výhodu v to, že kromě vyhodnocení, zda je indikován defibrilační výboj, v reálném čase měří hloubku kompresí hrudníku, upozorní na chybu v hloubce a vede zachránce také ve správné frekvenci. V podstatě jsou to dva přístroje v jednom. Tato technologie výrazně zvyšuje kvalitu nepřímé srdeční masáže.

Petr Tomáš, lektor


 Hlavní změna platných guidelines spočívá ve zdůraznění interakce mezi operátorem tísňové linky a osobami provádějícími KPR a právě ve včasném nasazení AED, neboť pokud je tzv. defibrilace provedena do 3-5 minut, zvyšuje se dle uvedených postupů pravděpodobnost přežití na 50 – 70 %.

Při školení bylo zdůrazněno, že oproti všeobecnému laickému názoru, že umělé dýchání se neprovádí, je stále dýchání z úst do úst součástí laické resuscitace, ale má to však svoje pravidla, kdy nedýchat. Stručný postup je uveden na přiloženém algoritmu KPR, který by měli znát všichni občané.
 
Školení se zúčastnila většina zaměstnanců ObZZ České Budějovice. Měli možnost procvičit si jak praktické postupy na resuscitačním modelu, a to jako laici bez pomůcek, tak i jako zdravotníci, se základními pomůckami, jako je dýchací přístroj (resuscitační vak).
 
V naší ObZZ máme AED ZOLL v každé ordinaci, v sanitním vozidle a jsou připraveny v trvalém pohotovostním režimu.

S naprostou jistotou lze konstatovat, že školení bylo přínosné a potřebné pro všechny zúčastněné, kteří se do něj aktivně zapojili. Je třeba vyzvednout též úroveň přednášejícího, který využil svých rozsáhlých praktických znalostí.

MUDr. Lubomír Bartoška, vedoucí ObZZ MV České Budějovice, autor textu

 
  

 

Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV VI. odborná konference ZZMV