ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

SOS 2017 EXTREME už za měsíc

SOS 2017 EXTREME už za měsíc 

Podeváté se letos, od 12. do 14. května, uskuteční dvoudenní metodické cvičení záchranářských družstev SOS 2017 EXTREME. 

Cvičení pořádá nezisková organizace Asociace dobrovolných záchranářů ČR a záštitu nad ním letos poprvé převzalo osobou ředitele Mgr. Jana Loušky  Zdravotnické zařízení Ministerstva vnitraZáštitu poskytl také MUDr. Milan Brázdil, který patří v oblasti přednemocniční neodkladné péče k uznávaným kapacitám. Odborným garantem projektu je opět Centrum letecké záchranné služby Armády ČR. Hlavním rozhodčím je jedna z dalších kapacit v oblasti urgentní péče, MUDr. Roman Skřipský.

Hlavním smyslem je vzdělávat záchranáře, a to profesionály i laiky napříč různými profesemi. Na trati složené z přibližně desítky stanovišť soutěží studenti medicíny vedle hasičů, policistů nebo zdravotníků z rychlé záchranné služby. Trasa v přesném zaměření bude mít 18,4 km + 2x 930 m protikolo. Celkově tedy všechny týmy projdou minimálně 20,3 km městským i kopcovitým terénem a pozor – se vším potřebným vybavením. 

Na závěr náročného dvoudenního maratonu jsou vyhlášeny nejúspěšnější týmy, ale zvítězit není nejdůležitější. Tím prvním motivem je něco se naučit a vzájemně se obohatit různými přístupy či zkušenostmi.

SOS Extreme se opět bude konat ve středních Čechách, mezi Mníškem pod Brdy a Dobřichovicemi. Rozhodujícím bodem programu je soutěž, při níž čtyřčlenná družstva absolvují přibližně desítku stanovišť. Na každém z nich musí splnit úkoly spočívající v poskytnutí první pomoci – vloni tak například týmy řešily zlomeninu kyčle, popáleniny, amputaci nohy motorovou pilou, spontánní porod dvojčat s resuscitací jednoho z nich, zásah u psychicky nemocného muže aj. Průběh soutěže vyhodnocuje několik desítek expertních rozhodčích a k dispozici je více jak 120 figurantů. A některá témata jsou skutečně extrémní a účastníci budou muset vynaložit velké úsilí.

Stanoviště pokrývají všechny obory intenzivní medicíny a díky profesionálnímu maskování nejrůznějších projevů zranění zažívají soutěžící situace zcela srovnatelné s realitou.


Díky tomu, že se cvičení účastní pracovníci jednotlivých složek záchranného systému – zdravotníci, hasiči, policisté – mohou se navzájem obohatit o své pohledy na činnosti a spolupráci při zásazích o záchranu lidských životů. Tyto nové zkušenosti následně všichni přenášejí na svá pracoviště do všech koutů země. Skvělé je také to, že se,  jako diváci, může přímo v terénu účastnit i veřejnost. Pouze u některých zastavení bude cedulkou upozorněno, že daná disciplína není vhodná pro děti nebo citlivější povahy.

O tom, jak moc akční metodické cvičení je, se můžete přesvědčit i z videosestřihu z loňského ročníku nebo dole z fotogalerie.


Fotogalerie, foto: © Petr Šedivý

Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV VI. odborná konference ZZMV