ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Světový den chronické obstrukční plicní nemoci 

Světový den chronické obstrukční plicní nemoci 

Světový den chronické obstrukční plicní nemoci si připomínáme 20. listopadu. Poprvé byl vyhlášen roku 2001.

Tento den má zvýšit povědomí o této nemoci a zároveň informovat o prevenci. V České republice je touto chorobou postiženo přibližně čtvrt miliónu obyvatel. Aniž bychom chtěli kohokoliv strašit, tak každý rok právě na CHOPN chorobu zemře přibližně 1 700 lidí. Dvakrát častěji se objevuje u mužů. 

Co je vlastně chronická obstrukční plicní nemoc, někdy schovaná pod zkratkou CHOPN?

Sdružuje zánět průdušek a rozedmu plic (emfyzém). Zánět sliznice poškozuje stěnu průdušek, a ty se postupně zužují. Rozedma je charakterizována zvětšením a potrháním plicních sklípků. Nemocní s CHOPN mají námahovou dušnost, potíže s výdechem a s okysličováním krve. Obstrukční plicní nemoc se projevuje dušností, kašlem, vykašláváním hlenů. Kouření cigaret je příčinou 80-90 % úmrtí při CHOPN. Proto se také někdy této chorobě zjednodušeně říká "kuřácké astma". Dalšími faktory jsou znečištění pracovního a životního prostředí.

Onemocnění značně zhoršuje kvalitu života, snižuje toleranci fyzické námahy. V případě, že je nemoc diagnostikována, je nutné okamžitě přestat kouřit. Pokud člověk s CHOPN přestane kouřit v době diagnózy, má velmi dobrou prognózu, že se mu onemocnění nebude tak rapidně zhoršovat a má šanci, že se jeho stav zlepší. Ani při zanechání kouření se už však plně nevrátí k normě. A pozor také na další důležitou okolnost. Přestože je CHOPN onemocnění plic, ovlivňuje i další orgány jako např. srdce.

Jaké jsou příznaky a projevy CHOPN?

  • Dušnost
  • Kašel
  • Vykašlávání hlenů

Je velmi složité ovlivnit onemocnění léčbou. Lidé s CHOPN sice netrpí bolestmi, ale dušnost je pacienty zpravidla vnímána hůř než bolest. Základním předpokladem prevence je tedy abstinence kouření.

V léčbě CHOPN se uplatňují:

  • bronchodilatancia,
  • protizánětlivé léky,
  • antibiotika,
  • léky a opatření k usnadnění expektorace,
  • imunopreparáty,
  • dechová rehabilitace,
  • terapie kyslíkem oxygenoterapie.

Nezbytná jsou režimová opatření, absolutní vyloučení kouření apod. Suma sumárum – nejdůležitější je dbát o své zdraví, pravidelně chodit na preventivní lékařské prohlídky, žít zdravějším způsobem života, lehce sportovat, stačí třeba i delší, ale časté procházky.

Nic z toho co můžeme udělat pro své zdraví není moc
Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV VI. odborná konference ZZMV