ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Výhra není nejdůležitější, ale žene k výsledkům

Výhra není nejdůležitější, ale žene k výsledkům

Prošli náročným terénem trasu dlouhou více než 20 km, s plnou zdravotnickou výbavou a ve velmi teplém počasí, které střídaly prudké přeháňky. Museli se umět rychle rozhodnout, správně komunikovat s pacientem (i sami mezi sebou) a především zvolit nejefektivnější způsob jeho záchrany či ošetření. Čtyřiašedesát účastníků letošního metodického cvičení SOS 2017 Extreme muselo během čtyřiadvaceti hodin vyřešit celkem patnáct situací, kdy stejně jako v reálu šlo o záchranu člověka či více osob. Sáhli si do hloubky svých sil a každý získal zkušenost, kterou si přenese do svého povolání, zdravotnického či záchranářského. Bylo to opět extrémní, ale soudě dle ohlasů opět i více než vrchovatou měrou plné poučení. O které jde především. Je čest takovou akci zaštítit.

Podstatou soutěže je, že účastníci předem neznají úkoly. Nevědí ani, jaká přesně situace je na místě čeká. Dostávají jako tzv. výzvu stručný údaj z dispečinku, který je často jen velmi orientační. A během celé soutěže se sleduje čas – na každý úkol je dvacet minut, deset minut poté na rozhovor s rozhodčími.  Cenou je pro každý tým právě cenná zpětná vazba od rozhodčích. A rozhodčí to vůbec neměli snadné.

Slavnostní vyhodnocení a vyhlášení výsledků se konalo v neděli 14. 5. 2017 od 10:00 hodin v bývalém klášteru v Barokním areálu Skalka u Mníšku pod Brdy. 

O tom, že zdravotnické vzdělání či medicínské zkušenosti nejsou pro úspěch v soutěži nejdůležitější, svědčí i letošní výsledky. 

Na prvním místě se umístilo družstvo Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje. Na druhém místě družstvo studentů – Royal Team (tedy opět nikoliv profesionální zdravotničtí záchranáři) a na třetím tým Ambulance Meditrans.

Záchranář musí být erudovaný, efektivní, energický. Shodou okolností všechny tyto klíčové schopnosti začínají na písmeno E. Neobejde se však ještě bez jedné klíčové schopnosti začínající na E, která je všemi předchozími propletena jako pomyslná červená nit. Empatie. Záchranář má a zcela nutně musí mít empatický přístup k pacientovi, jeho pocitům, potřebám, bolesti, obavám, studu i strachu. Všichni ze zúčastněných jej projevovali. Jedno družstvo záchranářů neprofesionálů však projevilo schopnost empatie na úrovni zkušených profesionálů a nad jiné týmy. Proto získalo za empatický přístup zvláštní ocenění ZZMV.
Jako zaštiťovatel metodického cvičení SOS 2017 EXTREME udělilo Zdravotnické zařízení Ministerstva vnitra pamětní list za projevenou osobní i týmovou empatii družstvu Sboru dobrovolných hasičů z Čisovic. Gratulujeme!

Zdravotnické zařízení Ministerstva vnitra se dále rozhodlo udělit zvláštní ocenění, pamětní list, Asociaci dobrovolných záchranářů ČR, z. s., jako výraz poděkování za úsilí, které věnuje edukaci nové generace záchranářů v rámci konání metodického cvičení SOS EXTREME.

„V pátek 12. 5. když soutěž začínala, jsme si připomněli 197 let od narození Florence Nightingale, zakladatelky ošetřovatelské, tedy i Vaší profese. Dnes, v neděli 14. 5., kdy udělujeme tyto ceny, se po celém světe slaví Den matek. Přejeme Vám, abyste pro všechny mámy pokaždé zachránili jejich děti. A také přejeme každému z Vás, abyste se i Vy sami vždy a v pořádku vrátili ke svým mámám."

Do organizace jubilejního 10. ročníku SOS 2018 EXTREME přejeme organizátorům hodně nadšení, sil a energie.

Foto: ZZMV



 

Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV VI. odborná konference ZZMV