ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Hasiči dnes oslavují svého patrona

Hasiči dnes oslavují svého patrona

Dnes, 4. května, slaví svátek sv. Florián. Známe jej především jako patrona všech hasičů.

Pocházel z provincie Norica, území dnešního Rakouska, tehdy náležícího k Římské říši. Byl důstojníkem římské armády a sídlil v Lauriacu. Skončil u soudu v Lorch poté, co chtěl osvobodit 40 křesťanů. Vyznal svobodně své přesvědčení, za což byl velmi krutě mučen. Nezradil, a tak byl nakonec s kamenem uvázaným ke krku svržen z mostu do řeky Emže. Jeho ostatky byly později rozebrány jako relikvie. Část ostatků získal také Karel IV. Jsou uloženy v chrámu sv. Víta v Praze. Části relikvií sv. Floriána se nacházejí i v Olomouci v dómu sv. Václava a v Havlíčkově Brodě.

„Sv. Florián s láskou hasí i oheň zloby“

K prvním atributům sv. Floriána patří palma a meč, pak se přidávaly další: kříž na prsou a praporec. Nakonec se nejčastějším ztvárněním stal římský voják s korouhví v ruce, jak z nádoby v druhé ruce hasí hořící dům, hrad nebo kostel. Jako patron proti požárům a vodě představoval v dřívějších dobách častý námět pro výklenkové plastiky venkovských usedlostí. Legendární pojednání směřující k hasičství je prý ale výsledkem pozdních legend, např. že modlitbou v mládí zachránil hořící dům. První nádoby v jeho ruce prý měly obsahovat vodu života, která má hasit vyprahlost a zlo. A přesně tak je v dnešní době tento symbol hasičů vnímán. Nejen jako ten, kdo hasí požár.

V daleko širším pojetí je sv. Florián symbolem postavení se veškerému zlu a neštěstí. Ohni, vodě, živelným pohromám, nehodám a dalšímu lidskému, či přírodnímu neštěstí. Přesně taková je totiž práce a poslání našich hasičů. Najdete je všude tam, kde se děje něco špatně.

Hasičský záchranný sbor ČR naplno pomáhal a dál pomáhá i v době pandemie.


V týmu 250 lidí, hasiči a hasičky velice rychle vyložili potřebný zdravotnický materiál z 55 letadel. Těžko představitelné množství 13 000 m³, odpovídajících hmotnosti 2 000 tun, pak ještě rozvezli celkem 622 nákladními auty a ujeli přitom více než 350 000 km. Nepomáhali ale jen s nákladem z letadel. Dekontaminovali a desinfikovali nemocnice, domovy pro seniory, pomáhali s technikou všude tam, kde bylo třeba.

Konkrétní pomoc poskytli i nám, když nám pomohli postavit dvě stanová odběrová místa pro testování COVID-19. A při tom všem samozřejmě dál plnili své každodenní povinnosti a poslání při hašení požárů, nehodách a neštěstích.

Proto všem hasičům přejeme, aby při nich jejich patron vždycky stál. Aby hasiči vytrvali po boku sv. Floriana a sv. Florian, aby naopak hasiče opatroval, doprovázel a ochraňoval je.

Foto: Petr Šedivý

Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV Sledujte aktuální informace COVID-19