Světový den dárců kostní dřeně

Světový den dárců kostní dřeně si letos připomeneme 16. září
 

V kostní dřeni sídlí krvetvorné kmenové buňky, které se dle potřeby přetvářejí v důležité krevní elementy. Člověk jí má mezi 2,5 a čtyřmi kilogramy. Obsažená je v dlouhých kostech. Pacientům s leukémií může transplantace buněk kostní dřeně zachránit život. Registrovaných dárců je ale méně, než je třeba.

Kostní dřeň transplantují lékaři v Ústavu hematologie a krevní transfuze a v nemocnicích v pražském Motole, v Plzni, Hradci Králové, Olomouci a Brně. Celkově bylo v letech 1986 až 2015 provedeno 11 339 transplantací kostní dřeně. Zhruba ve dvou třetinách šlo o takzvané autologní transplantace, kdy je dárcem sám pacient. Ve zbývající třetině to byly transplantace od dárců, takzvané alogenní.

Ve dvou českých registrech je více než 72 000 dárců. Kostní dřeň daruje jen jedno procento registrovaných, asi 500 lidí ročně se ze zdravotních důvodů či kvůli věku vyřadí. Celosvětově je v registrech přes 29 milionů dárců.

Tento pro propagaci velmi důležitý den si připomíná nejen odborná veřejnost po celém světě. Výjimkou není ani Česká republika a výjimkou není ani Zdravotnické zařízení Ministerstva vnitra. V našem informačním stánku, který budeme mít na Dnech NATO 2017 - 16. - 17. 9. 2017, si budete moci odnést informační materiály.

Světový den dárců kostní dřeně provází mnoho akcí. Například Pražané si mohou v září nechat zdarma vyšetřit krev či zjistit krevní skupinu. Tři nemocnice zapojené do Měsíce zdravé krve jim také podají informace o dárcovství kostní dřeně.

Ve čtvrtek 7. září mohou zájemci vyrazit do Ústřední vojenské nemocnice. V atriu pavilonu A bude připraveno pásmo přednášek na téma vzácných krevních onemocnění a dárcovství kostní dřeně. Ve středu 20. září v podvečer bude v nemocnici v Motole připravená beseda na téma Půl století transplantací kostní dřeně u dětí, zájemci si tam také mohou nechat zjistit krevní skupinu.

V úterý 19. září a ve čtvrtek 21. září mezi 13:00 a 16:00 hodinou se návštěvníkům otevřou prostory Ústavu hematologie a krevní transfuze u Karlova náměstí. K vidění budou laboratoře diagnostiky krevních skupin, přístroje na oddělování jednotlivých složek krve nebo kostní dřeň pod mikroskopem.

Web Registru dárců kostní dřeně, kde můžete najít všechny důležité informace, najdete zde.

Zdroj: ČTK, Měsíc zdravé krve, ozdravotnictvi.cz

Přehled aktuálních zástupů ordinací Přihlásit k odběru newsletteru ZZMV